Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Відновлення України: що думають влада, місцеве самоврядування та громадянське суспільство?

Відновлення України: що думають влада, місцеве самоврядування та громадянське суспільство?

Позначки:

Принципи відновлення України розподілено на три ключові процеси: оперативне відновлення, масштабне відновлення та впровадження реформ у різних сферах. Про це говорила Олена Шуляк, голова партії «Слуга Народу», під час онлайн-форум «Відновлення України: чому успіх залежить від кожного», який організували Коаліція РПР разом з Інститутом Республіка 23 серпня.

Оперативне відновлення, на яке Уряд уже виділив понад 1,5 млрд грн, стосується першочергово відбудову інфраструктури в деокупованих областях.

«До цього відновлення долучаються багато волонтерів (насамперед, для розбору завалів) і деякі представники бізнесу, як-от віконної галузі», — говорить Шуляк.

Масштабне відновлення стосується території всієї України, яка постраждала внаслідок російської агресії. Це потребує значних фінансових і трудових ресурсів, включно з міжнародною допомогою.

За словами Шуляк, цей процес відновлення буде базуватися на принципах енергоефективності: «Все, що стосується підвищення енергоефективності, є пріоритетом роботи Парламенту. Адже енергетичний шантаж росії нікуди не дінеться».

Інші два принципи — безпека та антикорупція. Планується переобладнання всіх структур, які можуть використовуватися як укриття, а також запровадження антикорупційних запобіжників, аби відбудова була прозорою та чесною.

Впровадження реформ у різних сферах необхідне для збереження темпу змін, які наближають Україну до членства в Євросоюзі.

«До 29 серпня в кожному парламентському комітеті буде створений євроінтеграційний підкомітет, аби всі законопроєкти відповідали директивам ЄС. Разом з Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгою Стефанішиною вже розроблено 40 законопроєктів для набуття Україною членства в Євросоюзі», — каже голова партії «Слуга Народу».

У перший місяць повномасштабного вторгнення росії українська держава фактично доводила світу, що вона спроможна вистояти, вважає Анатолій Куцевол, Заступник Державного секретаря Кабінету Міністрів.

А одним із доказів того, що наша країна спроможна стати членом Європейського Союзу він назвав створення Плану відновлення України. Але Куцевол наголошує, що масштабна відбудова України неможлива без вирішення питання безпеки, що потребує часу.

В економічній сфері в Україні зараз чимало викликів, пов’язаних з обмеженим експортом товарів. Тому План передбачає посилення переробної промисловості, яка б давала змогу виробляти більше товарів на території України зі значною доданою вартістю.

Під час Ukraine Recovery Conference 2022 у швейцарському Лугано разом з урядовим Планом відновлення українське громадянське суспілсьтво презентувало власні рекомендації до цього документу, нагадала Ольга Лимар, виконавча директорка Коаліції РПР.

«Пару місяців, за які готувався План відновлення, — це недостатній термін для створення легітимного документу. Сподіваємося, у подальшому буде відкрите вікно можливостей для доопрацювання рекомендацій. Також має розширитися коло учасників дискусії, а влада, органи місцевого самоврядування та громадянське суспільство мають бути рівноцінними стейкхолдерами цього процесу», — наголошує Лимар.

Відновлення — це не лише відбудова, а й посилення верховенства права та демократичних принципів врядування, додала вона

Залучення експертів громадянського суспільства до розроблення Плану відновлення було вірним кроком, хоча це і трохи ускладнило роботу через велику кількість учасників, такої думки був Олександр Слобожан, Голова Асоціації міст України: «Кризові ситуації — найкращій час для змін. А План відновлення є певною дорожньою картою реформ».

На його думку, саме успішна реформа децентралізації дала змогу організувати ефективну оборону на місцях, що було б неможливо за інших умов.

Зараз доведеться не лише завершувати реформу децентралізації, а й одночасно відбудовувати те, що зруйнувала росія, про це говорила Михайлина Скорик-Шкарівська, заступниця Бучанського міського голови.

Зараз у Бучанській громаді втілюють програму «Вдома краще», аби люди поверталися та допомагали у відбудові. Насамперед, очікують на повернення бізнесу.

«До Бучі вже повернулися 50 % мешканців, але невідомо, скільки з них залишаться зимувати, адже зима буде важкою», — пояснює Скорик-Шкарівська.

Крім відбудови руйнувань інша важлива проблема, каже вона, — заморожені об’єкти будівництва, які необхідно добудовувати зараз, адже через кілька років це коштуватиме набагато дорожче.

«Зараз відновлення відбувається здебільшого саме коштами громади та міжнародних партнерів», — резюмує посадовиця.

Економічний фронт не менш важливий, впевнений Віталій Гліжинський, координатор мережі «Активна Громада»: «Якщо держава буде неякісно співпрацювати з бізнесом (корупційні ризики, податкове навантаження тощо), особливо на місцевому рівні, то це стане великою проблемою».

Залучення громадянського суспільства на всіх етапах розроблення та реалізації Плану відновлення є позицією Євросоюзу, звертає увагу Марія Голуб, експертка з євроінтеграції Мережі захисту національних інтересів «АНТС».

Відновлення України має бути прив’язане до євроінтеграції та впровадження реформ — це дасть змогу залучити міжнародні кошти.

«Нам не варто боятися бути більш амбітними: маємо заявити світу, якими ми себе бачимо через 10 років», — запевняє експертка.

ВГОРУ