Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Відкритий лист ГО та аналітичних центрів що здійснюють контроль за процесом реформування енергетичного сектору України та процесами євроінтеграції до народних депутатів

Відкритий лист ГО та аналітичних центрів що здійснюють контроль за процесом реформування енергетичного сектору України та процесами євроінтеграції до народних депутатів

Відкритий лист громадських організацій та аналітичних центрів,
що здійснюють контроль за процесом реформування енергетичного
сектору України та процесами євроінтеграції до народних депутатів
Верховної ради України VIII скликання

Шановні народні обранці!

Останнім часом депутатський корпус докладає величезних зусиль, аби відкрити завісу «стабільності», яка роками прикривала корупційні схеми в енергетиці. Фактично, за нею увесь цей час ховалася планова економіка, яка блокувала розвиток галузі та стимулювала використання радянської інфраструктури для збагачення кількох фінансово промислових груп.

В значній мірі саме завдяки публічній позиції народних обранців сьогодні стали відомі схеми збагачення на видобутку та транспортуванні газу, генерації та доставці електроенергії. Останні два тижні вкотре засвідчили гостроту проблеми. В публічному просторі активно обговорюються корупційні схеми розподілу газу, видобутого «спільними» з державою підприємствами, ставиться під питання методологія ціни на вугілля та легітимність рішень національного регулятора в сфері енергетики – НКРЕКП.

Все це – ознака оздоровлення. Але громадськість та європейські партнери очікують більшого.

Ми закликаємо не зупинятися на пошуку винних, а знайти системне рішення, яке унеможливить появу корупції в майбутньому.

Рецепт відомий: створення ринкових умов в галузі та максимальна відкритість всіх фінансових процесів.

Саме такий підхід закладений в принципах коаліційної угоди, принципах роботи Енергетичного співтовариства, частиною якого є Україна, в міждержавних угодах, що передбачають глибоку інтеграцію з країнами ЄС.

Саме такий підхід лежить в основі трьох системних законопроектів, які очікують голосування у Верховній Раді. Незважаючи на регулярні заклики громадського сектору, експертів та навіть посла ЄС в Україні, розгляд деяких переноситься вже не перший пленарний тиждень.

Ми закликаємо невідкладно внести на порядок денний наступного сесійного тижня та розглянути законопроекти, покликані системно вирішити проблеми галузі:

4493 “Закон про ринок електричної енергії” покликаний створити справжні ринкові умови за європейським зразком в секторі електроенергетики. Це не лише дозволить Україні інтегруватися в Європейську енергомережу замість російської, але і зніме ціноутворення на електроенергію (а відтак і на вугілля) з “ручного” режиму

№2966-д* “Закон про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” дозволить забезпечити незалежний і професійний моніторинг та регулювання енергетичних ринків, відкрити шлях до конкуренції на них. Незалежний регулятор повинен захищати споживача від постачальників-монополістів і потребує довіри від усіх учасників ринку – саме це закладено в законопроект.

№4840 “Закон про розкриття інформації у видобувних галузях” покликаний зробити публічною максимальну кількість інформації щодо прибутків та платежів компаній, які видобувають нафту, газ чи вугілля. Під світлом публічності схеми, які зараз розслідує НАБУ та прокуратура, стануть просто неможливими.

Ці законопроекти вже довгий час обговорюються експертами, представниками міністерств та відомств, членами профільного комітету з питань ПЕК. Їх ухвалення є в переліку наших зобов’язань перед Європейською спільнотою.

У час палких популістичних дискусій про тарифи на енергоносії парламент може зробити реальний крок до прозорості енергорегулятора та енергетичних ринків. Завдяки новому закону про НКРЕКП політики мінімізують вплив на тарифну політику, а нові стандарти прозорості та підзвітності тарифного регулятора вперше з часів здобуття незалежності забезпечать довіру суспільства до цін на енергоносії.

Ухвалення відповідних законів засвідчить прихильність парламенту до пошуку системних рішень, які зроблять корупцію неможливою, галузь ефективнішою, а Україну – сильнішою та незалежною.

* – №2966-д “Закон про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” дозволить забезпечити незалежний і професійний моніторинг та регулювання енергетичних ринків, відкрити шлях до конкуренції на них. Незалежний Регулятор – фундамент для побудови цивілізованих відносин на ринках енергоресурсів, основаних на взаємній довірі виробників та споживачів. Прийняття цього законопроекту,за умови врахування ряду наданих народними депутатами правок щодо повного перезавантаження Комісії, гідного фінансування діяльності апарату та повернення повноважень гілок влади в конституційне русло – крок, який давно очікує від Верховної Ради вся країна.

Підписанти:
Група “Реформа енергетичного сектору” Реанімаційного Пакету Реформ
Аналітичний центр DiXi Group
Асоціація “Енергоефективні міста України”
Асоціація енергоефективності та енергозбереження
Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку
Грінкубатор
Громадянська мережа ОПОРА
Національний екологічний центр України

ВГОРУ