Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Відкритий діалог щодо автономізації закладів охорони здоров’я

Відкритий діалог щодо автономізації закладів охорони здоров’я

Сьогодні, 28 серпня, в офісі Реанімаційного Пакету Реформ відбувся круглий стіл на тему «Відкритий діалог щодо автономізації закладів охорони здоров’я», на якому були присутні депутати Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, представники МОЗ, голови департаментів охорони здоров’я міських та обласних державних адміністрацій, головні лікарі та практикуючі лікарі а також представники громадських організацій.

Круглий стіл почався з презентації директора центра Комп’ютерних  медико-соціальних технологій м. Києва Анатолія Голунова, який представив аналітичну роботу «Звіт за результатами законодавчих можливостей для автономізації закладів охорони здоров’я»,  в якій розкрив основні результати впровадження наказу МОЗ № 88 від 17.02.2004 р. «Про розробку методики диференційованого розподілу коштів за рівнями надання  медичної допомоги  з урахуванням  потреб первинної медико-санітарної  допомоги на засадах сімейної  медицини та проведення експерименту щодо  її впровадження». Разом з презентацією позитивних змін, було акцентовано, що подальша оптимізація системи надання медичних послуг населенню неможлива без прийняття пакету законів про автономізацію.

В першій частині круглого столу слово було надано головним лікарям, головам департаментів охорони здоров’я міських та обласних держадміністрацій, які в своїх презентаціях не лише підкреслили важливість автономізації, але також актуалізували ризики та острахи щодо реформи закладів охорони здоров’я. Також про можливі ризики фахово розповіли юристи, які розвінчали ті міфи, які оточили автономізацію закладів. 

До початку дискусії слово було надано депутату Ірині Сисоєнко, яка розповіла про необхідність прийняття пакету законопроектів про автономізацію. Також виступила Юлія Черкашина, старший юрист Адвокатської фірми ПАРИТЕТ. Було озвучено позицію Ольги Богомолець, голови Комітету з питань охорони здоров’я: «Комітет розуміє всю важливість реформ. І 2 вересня на засіданні Комітету будуть розглянуті обидва пакети законопроектів». На засіданні Комітету оброблюються усі надані відгуки, зауваження та пропозиції щодо пакетів законопроектів по автономізації.

Учасники обговорили ряд важливих тем, які стосуються автономізації:

 1. Зміна статусу бюджетної установи, відхід від кошторису та казначейства.
 2. Проблема фінансових механізмів в нових умовах після впровадження автономізації. Нечітка взаємодія між первинним та вторинним рівнем медичної допомоги та незрозуміла система руху коштів між цими рівнями.
 3. Методика розрахунку вартості медичної послуги.
 4. Розробка стандартів надання медичної допомоги.
 5. Відсутність єдиного визначення терміну «медична послуга».

Учасники заходу дійшли спільної згоди щодо наступних кроків медичної реформи:

 1. Необхідно скасувати Наказ МОЗ України №33 та відійти від утримання лікарень за принципом «ліжко-днів».
 2. Постійні нововведення можуть створити перешкоди у здійсненні основних реформ.
 3. Автономні лікарні матимуть ряд переваг:
  • введення передових технологій в процес функціонування закладу;
  • залучення нових спеціалістів в лікарні;
  • економія та перерозподіл коштів;
 4. Усі трансформовані некомерційні та комунальні підприємства мають обов’язково отримати статус неприбуткових.
 5. Потрібно обрати оптимальну методику розрахунку вартості медичної послуги та прийняти її.
 6. В умовах децентралізації проведення автономізації сприятиме приведенню системи закладів охорони здоров’я до реальних потреб суспільства.

 

 

ВГОРУ