Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Від 2 до 5 тисяч дол за гектар – вартість землі після запуску ринку

Від 2 до 5 тисяч дол за гектар – вартість землі після запуску ринку

Позначки:

Політики, експерти та бізнесмени спрогнозували ціну на землю після відкриття ринку землі. 

$1800 – $1900 за 1 га, – версія радника Прем’єр-міністра України з економічних питань Олексія Мушака. 

$4900 за 1 га – це справедлива ціна зараз, але не факт що вона буде також після запуску ринку, – вважає проектний менеджер EasyBusiness Дмитро Ливч.  

$3000 – $3500 за 1 га прогнозує президент асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” Алекс Ліссітса.

Відкриття ринку українських земель сільськогосподарського призначення призведе до зростання економіки, а найбільший зиск держава отримає від ліберальної моделі ринку. Про це 30 жовтня розповіли учасники Форуму “LIFE AFTER: Ключові аспекти запуску ринку землі в Україні”. 

“При відкритті ринку землі ціна за 1 га складатиме в середньому $1800 – $1900, а податкові надходження до бюджету – 5 млрд грн щороку. І це без урахування податків від продажу землі, які складатимуть щорічно ще 5 – 6 млрд грн”, – наголошує радник Прем’єр-міністра України з економічних питань Олексій Мушак. Водночас стабілізується курс гривні та зменшаться валютні ризики. За словами Мушака, зараз земля не генерує прибуток, а отже і не може бути національним багатством, як це закріплено в Конституції. 

Олексій Мушак

“Середні” фермери зацікавлені у відкритті ринку землі виключно для фізичних осіб, адже вони обробляють  10-30 тисяч га і виграють від обмежень на ринку. Від повністю вільного ринку виграють звичайні громадяни, які отримають максимальну ціну за свою землю. Та на рівні об’єднаних територіальних громад (ОТГ) треба створити обмеження для запобігання монополіям. А також посилити Антимонопольний комітет і прозорість структури власності. 

Радник прем’єр-міністра озвучив 3 ключові компоненти для майбутнього земельного ринку: 

  1. Відсутність корупційних схем.
  2. Повага права власності.
  3. Максимальна відкритість для справедливої конкуренції та ціни за землю.

Справедлива ціна на землю в Україні (співвідношення ризиків і дохідності) складає $4900 за 1 га, говорить проектний менеджер EasyBusiness Дмитро Ливч. Та це не гарантує таку ж ціну при запуску ринку, бо все залежить від впроваджених Урядом обмежень.

Дмитро Ливч

“Запуск найбільш ліберальної моделі ринку принесе Україні $85 млрд у наступні 10 років. Але за запропонованої Урядом моделі цей показник буде нижчим”, – каже Ливч. Це також і дискусія про захист права власності – досі 7 млн українців не можуть розпоряджатися своєю землею. 

Максимально ліберальна модель ринку необхідна як запобіжник профанації земельної реформи, бо така модель встановить максимальну ціну на землю та її оренду. “Влада повинна мати на увазі, що запуск земельного ринку з обмеженнями спричинить такий же рівень протестів, як і ліберальна модель, але дасть значно менший економічний ефект”, – зазначає народний депутат від фракції “Голос” Юлія Клименко. Запропонована Урядом модель призведе до приватизації  90-х років: місцеві олігархи скуплять всю землю і через деякий час продадуть її іноземцям. Такий сценарій передбачає депутат. 

Юлія Клименко

У Верховну Раду на голосування винесуть законопроект, який передбачає заборону іноземцям купувати землю до 2024 року, – крім тих, хто вже її обробляє. Зараз в Україні таких 50 тисяч осіб  – це фермери та власники агрофірм, а також 7 млн суто українців-землевласників. Про це повідомив народний депутат від фракції “Слуга народу” Мар’ян Заблоцький, додавши про бажання орендарів дешевше викупити землю, і паралельно – мати менше конкурентів. Водночас розпоряджатися державними землями повинні виключно ОТГ, а не столичні чиновники.

Мар’ян Заблоцький

“Треба нарешті скасувати заборону більшовиків від 1918 року на продаж землі”, – резюмував Заблоцький.  

Досі Україна ігнорує рішення ЄСПЛ, який визнав мораторій на продаж землі порушенням прав людини, наголошує експерт Ради Європи Анатолій Мірошниченко. Лише скасування мораторію не можна вважати виконанням рішення ЄСПЛ. На його думку, обмеження у продажі чи купівлі землі також є порушенням права розпоряджатися власністю. “Україна прагне до Євросоюзу і тому це дивно корелюється з бажанням українців обмежити вільний рух капіталів (продаж землі іноземцям), адже це – одне із засадничих принципів ЄС”, – наголошує Мірошниченко. Будь-які обмеження ринку землі шкідливі: замість “білих” інвесторів можуть прийти інші, які знайдуть методи для уникнення усіх запобіжників.

Анатолій Мірошниченко

Іноземні інвестори зацікавлені у купівлі українських земель фактично з моменту здобуття незалежності нашою державою. Співкеруючий партнер компанії Diligent Capital Partners Ден Пасько виокремив 3 факти з сучасної історії, які вплинули на приток іноземного капіталу: повторна приватизація “Криворіжсталі”, дозвіл іноземним банкам працювати в Україні та скасування віз для громадян Євросоюзу. Як і з “Криворіжсталлю” та допуском іноземних банків, дозвіл іноземцям купувати землю залучить значні інвестиції до України, тому “до 2024 року, коли іноземців все ж таки допустять, хтось з українських підприємців може отримати надприбутки”, – говорить Пасько. 

Ден Пасько

Зростання української економіки неможливе без іноземних інвестицій, погоджується генеральна директорка компанії “Агро-Регіон” Катерина Рибаченко. Та все ж не ринок землі є панацеєю для прямих іноземних інвестицій, а верховенство права. Тоді інвестори зможуть захистити свою власність. 

Катерина Рибаченко

При запуску земельного ринку вартість 1 га становитиме $3000 – $3500, вважає президент асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” Алекс Ліссітса.

У 1990-ті роки для формування фермерського класу створили 7 млн паїв, які мали обробляти власники. Але в результаті певний час Україна імпортувала  пшеницю, нагадав він. Також пайова система спричинила деякі незручності, наприклад плутанину у правах власності: в одній сільраді 70% землі розподілили між пайовиками по обміну. Тепер  невідомо, що робити з дорогами навколо паїв, які займають значну площу і ніде не зареєстровані.

Алекс Ліссітса

Продаж землі у будь-якому випадку треба дозволяти, адже земельний ринок де-факто вже існує – у вигляді оренди на 49 років, зауважує Ліссітса:Газотранспортну систему ми берегли 25 років, але зараз вона нікому не потрібна. Саме так може статися із забороною на продаж землі”.

Скасування мораторію на продаж землі підтримав і фермер, директор компанії “Сонцецвіт” Андрій Войтко, адже людина має право розпоряджатися своїм майном. І землевласник не зобов’язаний продавати землю при запуску ринку, адже її можна здавати в оренду. До того ж, “обмеження на ринку землі нічого не дадуть, адже є багато схем для їх уникнення”. 

Андрій Войтко

Іноземці всеодно “заходять” на ринок української землі через зареєстровані тут компанії, тому запропоновані Урядом обмеження не мають сенсу. “Власників паїв хвилює лише ціна, яку запропонують за їхню землю. Будуть це українці чи іноземці – неважливо”, – звернула увагу віце-президент інвестиційного фонду SigmaBleyzer Владислава Магалецька

Владислава Магалецька

Тіньовий ринок землі добре відомий українцям: люди офіційно укладають договори за заниженою ціною, сплачуючи менші податки, а решту вартості доплачують “у конвертах”. А через відсутність легального ринку власники паїв втрачають 14 – 19 тисяч грн щорічно на орендодавстві. “Через запропоновану Урядом модель ринку прогнозоване зростання ВВП у 7% не відбудеться. У кращому випадку збережеться сучасний показник у 3%”, – вважає Магалецька.

Вартість за землю може ранжуватися, головне завдання зараз – дійти кінцевої згоди щодо моделі і нарешті позбавитися радянського спадку. Про 4 основні моделі ринку читайте тут

Партнери заходу: консалтингова компанія CIVITTA, Спілка Українських Підприємців.
Медіапартнер – Liga.net.


Форум організований EasyBusiness в рамках проекту “Адвокація земельної реформи та створення вільного ринку землі в Україні шляхом зміни громадської думки та збільшення політичної волі”, який фінансується програмою Матра від Міністерства закордонних справ Нідерландів. Підтримка в організації та проведенні надана Коаліцією РПР в рамках програми з інституційної розбудови Центру демократії та верховенства права, що здійснюється за фінансової підтримки Швеції.

ВГОРУ