Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Ветування екологічних законів створить перешкоди для Євроінтеграції, – експерти

Ветування екологічних законів створить перешкоди для Євроінтеграції, – експерти

DSCF4894

Повернення а парламент двох екологічних законів може стати реальною загрозою на шляху до Євроінтеграції. Про це заявили експерти РПР під час круглого столу, який відбувся в межах інформаційного партнерства  Реанімаційного Пакету Реформ та Lb. ua.

Остап Єднак, народний депутат України, секретар Комітету ВРУ з екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема, заявив, що такий крок президента може свідчити про непрозорість політики Банкової.

«Мені не зрозуміло, хто за вихідні надоумив президента України завалити повністю 2 системних закони, в розробці яких брали участь і європейські експерти, і комісія з України. Ця ситуація говорить про те, що політика Банкової   непрозора. Очевидно, що президента хтось підставив з такими не зрозумілими речами», – зауважив Еднак.

CwaTzTmXgAAunF6

Одним із наслідків такої політики може бути, зокрема, затягування питання безвізового режиму з країнами Євросоюзу.  В цьому переконаний Олексій Рябчин, народний депутат, голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності. Парламентар такий крок пояснює впливом лобістів  із агропромислової сфери.

«Ці аграрні лобі – це крупні агрохолдинги, які дбають про свої підприємства і які дуже шкодять своїми справами всій країні. Вони не розуміють що законопроект не розповсюджується на ті підприємства, які вже є, а лише на підприємства, які тільки будуть побудовані», – пояснив свою позицію нардеп.

CwaVBVUXEAA95f3 (1)

Що ветування пов’язане з бізнесовими інтересами, згодна і експерт групи Довкілля Реанімаційного Пакету Реформ, директор МБО «Екологія-Право-Людина» Олена Кравченко.

«Цей мотив настільки сильний, що переважив ризики втрати репутації президента на національному і міжнародному рівні. Причому на міжнародному рівні не тільки для декількох чиновників, включаючи гаранта конституції. Це небезпеки, які матиме бізнес, зокрема енергетичні об’єднання. Це ризики для мікро- та макро- кредитування європейських інституцій», — вважає експерт.

DSCF4890

В свою чергу, експерт проекту ЄС “Підтримка України в апроксимації законодавства ЄС у сфері навколишнього середовища”, Сергій Вихрист, зазначив, що, на його думку, закон України про стратегічну екологічну оцінку отримав вето не тому, що він недопрацьований, а тому, що президент заветував інший законопроект – «Про оцінку впливу на навколишнє середовище».

“Ми маємо справу з законом, який потрапив під гарячу руку. Він позиціонувався як закон, який йде в пакеті з оцінкою впливу на навколишнє середовище. Але це самостійна процедура. Цього не зрозуміли, і раз вже президент заветував один закон – то згорів сарай, гори і хата, як кажуть в народі, давайте накладемо вето і на інший “, – сказав Вихрист.

CwaaSNhXcAAz6aV

Європейський експерт Торстен Веллер, керівник однієї з секцій групи підтримки України в Європейській комісії підкреслив, що у випадку направлення якихось конкретних пропозицій президента щодо доопрацювання законопроекту, вето можна було б пояснити. Веллер висловив надію, що ситуація з вето роз’ясниться досить швидко та відмітив, що екологічна оцінка — це європейський стандарт, без якого Україна буде обмежена в інвестиціях.

“Ми працюємо з Україною над залученням інвестицій, над з’єднанням з європейським ринком. Але зараз, наскільки ми розуміємо, під питанням не якісь окремі деталі, а весь законопроект. Це викликає багато питань, тому що ці закони еквівалентні європейським”, – сказав він.

CwabqILWIAA05vK

Зі свого боку, Тетяна Тевкун, експерт групи «Довкілля» Реанімаційного пакету реформ, експерт з питань екологічної політики Інституту суспільно-економічних досліджень, наголосила, Україна має запровадити законодавство, яке б регулювало вплив бізнесу на навколишнє середовище, тому що дерегуляція в екологічній сфері не працює.

 «Замість процедур скасування у нас мають бути прописані чіткі зрозумілі механізми. Варто переглянути певні законодавчі акти. Починаючи з впливу на довкілля, викидів в атмосферне повітря і багато чого іншого. В європейському союзі це не дерегуляція, це smartregulation. І подолати корупцію відсутністю просто документів дозвільного характеру неможливо», – зазначила вона.

CwacXqPXgAAfXK5

Нагадаємо, що Президент України Петро Порошенко наклав вето на законопроект «Про стратегічну екологічну оцінку» (Закон про СЕО), який входить до  пакету євроінтегарційних законів. Крім того, не пройшов і законопроект “Про оцінку впливу на довкілля” (Закон про ОВД). Ця оцінка стосується впливу на природу запланованої діяльності суб’єктів господарювання.

 

 

 

ВГОРУ