Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > Верховна Рада ухвалила законопроект, необхідний для запуску Вищого антикорупційного суду

Верховна Рада ухвалила законопроект, необхідний для запуску Вищого антикорупційного суду

За президентський закон “Про утворення Вищого антикорупційного суду” (№ 8497) проголосували 265 народних депутатів, а за ухвалення за основу законопроекту № 7441 “Про внесення змін до закону України “Про судоустрій і статус суддів” у зв’язку з прийняттям закону “Про Вищий антикорупційний суд” проголосували 237 депутатів.

Згідно із ухваленим законом, визначаються місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус Вищого антикорупційного суду. Розташовуватись Антикорупційний суд буде в Києві.

Закон покладає відповідальність на Кабінет міністрів вжити в межах компетенції заходи, пов’язані з утворенням Вищого антикорупційного суду, а на Державну судову адміністрацію – вжити заходи, необхідні для реалізації цього закону.

“Це технічний законопроект, який необхідний для того, щоб розпочати роботу над створенням Вищого антикорупційного суду. Адже Конституція України передбачає, що суд утворюється законом, який вносить Президент після консультації з Вищою Радою Правосуддя. Тому навіть після ухвалення на початку червня законопроекту “Про Вищий антикорупційний суд” неможливо було розпочати роботу по його створенню без ухвалення законопроекту “Про утворення Вищого антикорупційного суду”, – каже Роман Куйбіда, головний експерт групи “Судова реформа” Реанімаційного пакету реформ.

Втім у законодавчій основі для створення Вищого антикорупційного суду залишися “підводні камені”, додає Олександр Лємєнов, головний експерт групи Антикорупційна реформа РПР.

“Згідно з Законом про антикорупційний суд, апеляційні скарги по справах НАБУ, судовий розгляд яких розпочався у районних судах до створення АК суду, будуть поза компетенцією АК суду. Іншими словами, скарги на вказані рішення судів першої інстанції прийматиме до розгляду не новий АК суд, а звичайні апеляційні суди. Це означає, що Насіров, Мартиненко та інші одіозні фігуранти справ можуть дружно видихнути, бо результат розгляду їхніх справ майже відомий”, – каже Олександр Лємєнов.

Щодо законопроекту №7441, ухваленого за основу, то ним пропонується внести зміни до закону «Про судоустрій і статус суддів», передбачивши, зокрема, деталізацію діяльності палат вищих спеціалізованих судів та закріплення певної інституційної, організаційної, кадрової та фінансової автономії апеляційної палати Вищого спеціалізованого суду.

Разом із тим запропоновані зміни до низки статей закону «Про судоустрій і статус суддів» пов’язані із створенням та діяльністю Вищого антикорупційного суду лише опосередковано, конкретно його утворення вони не стосуються.

Нагадаємо, Верховна Рада 7 червня ухвалила президентський закон про Вищий антикорупційний суд. Законом встановлюється, що суд є постійно діючим вищим спеціалізованим судом у системі судоустрою України. 14 червня він набув чинності.

ВГОРУ