Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Венеційська комісія оприлюднила висновок щодо законопроєкту про місцевий референдум

Венеційська комісія оприлюднила висновок щодо законопроєкту про місцевий референдум

10 лютого Європейська комісія «За демократію через право» (Венеційська комісія) оприлюднила терміновий висновок (CDL-PI(2022)001-e) щодо законопроєкту «Про місцевий референдум» (реєстр. № 5512 від 19 травня 2021 р.), підготовлений спільно з Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ (БДІПЛ). Висновок містить оцінку відповідності законопроєкту № 5512 міжнародним стандартам, зокрема, оновленій версії Настанов з проведення референдумів, а також Копенгагенському документу ОБСЄ 1990 року.

Венеційська комісія та БДІПЛ в цілому позитивно оцінили законопроєкт про місцевий референдум — як його зміст, так і процес підготовки. У висновку було відзначено інклюзивну громадську дискусію (зокрема, проведення у період з червня по жовтень 2021 р. 96 регіональних консультацій з організаціями громадянського суспільства та іншими зацікавленими сторонами), яка сприяла розумінню процесу стейкхолдерами та підвищила довіру до законопроєкту. А сам законопроєкт названо “важливим кроком на шляху до проведення місцевих референдумів після скасування Закону «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», що спричинило правовий вакуум у питанні регулювання інституту місцевого референдуму” (пункт 14).

Загалом Венеційська комісія та БДІПЛ відзначили, що підготовка цього законопроєкту є позитивною подією, оскільки він імплементує відповідні положення Конституції України та відповідає очікуванням громадян України щодо участі у державних справах через цей інструмент прямої демократії (пункт 21). Крім того, у висновку згадані такі позитивні риси законопроєкту (пункт 15):

Крім того, Венеційська комісія та БДІПЛ надали такі основні рекомендації щодо вдосконалення законопроєкту, зокрема:

Разом з тим Венеційська комісія та БДІПЛ негативно поставилися до положень законопроєкту, які не дозволяють громадянам держави, визнаної Верховною Радою “державою-агресором” або “державою-окупантом”, реєструватись міжнародними спостерігачами під час проведення місцевого референдуму, та рекомендують їх переглянути. Однак, на думку ЦППР, рекомендації подібного роду виконувати недоцільно з огляду на триваючу агресивну політику РФ проти України та інтереси національної безпеки.

З огляду на вищесказане ЦППР закликає народних депутатів України розглянути законопроєкт № 5512 разом із рекомендаціями Венеційської комісії та БДІПЛ та ухвалити його в першому читанні.

Джерело: Центр політико-правових реформ

ВГОРУ