Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Венеційська комісія рекомендує усунути політичний вплив та дозволяє перепризначення

Венеційська комісія рекомендує усунути політичний вплив та дозволяє перепризначення

Цими днями триває процес фіналізації проекту змін до Конституції України в частині судоустрою. 30 жовтня відбудеться пленарне засідання Конституційної комісії, на якому має бути ухвалена остаточна версія проекту змін і передана Президенту для внесення у Верховну Раду. 23 жовтня Венеційська комісія дала в цілому позитивний висновок на проект, напрацьований Конституційною комісією. Одночасно ВК в цілому визнала таким, що не суперечить європейським стандартам, механізм оновлення суддівського корпусу через створення нових судів і зайняття всіх посад у них виключно на підставі конкурсу, запропонований експертами Реанімаційного Пакету Реформ.

Про це сьогодні, під час прес-конференції в інформагенції УНІАН заявили члени конституційної комісії Оксана Сироїд та Леонід Ємець і експерти Реанімаційного Пакету Реформ Михайло Жернаков та Роман Куйбіда.

«Для повного розуміння ситуації і уникнення перекручень важливо звернутися до тексту висновку. Венеційська комісія зазначила: “У випадку реорганізації окремих судів, судді, яких це стосується, повинні мати можливість залишити професію або податися на нове призначення” (останнє речення п. 37 Висновку CDL-AD(2015)027-e). Це відкриває можливість для ефективного оновлення судової влади»,  – зазначає  Віце-спікер Парламенту Оксана Сироїд.

Водночас ВК розкритикувала ідею звільняти всіх суддів одночасно, а також висловила критичні зауваження щодо положень основного тексту напрацьованого Конституційною комісією.

Серед іншого ВК вкотре вимагає:

– спростити судову систему, ліквідувавши вищі суди;

– усунути політичний вплив Президента на кар’єру судді (переведення суддів має бути повноваженням Вищої ради правосуддя);

– усунути політичну залежність Генерального прокурора.

 

 

Після публікації висновку ВК з’явилося багато заяв в яких різні політики чиновники та експерти по-різному трактують документ. «Члени Конституційної комісії, народні депутати, а також інші представники влади і юристи-фахівці по-різному читають висновки Комісії. Зокрема, судді-члени Конституційної комісії неодноразово висловлювали неприйняття заміщення посад у нових судах на підставі конкурсу і наполягали, що чинні судді повинні мати право заміщення цих вакансій на позаконкурсних процедурах. Але такого і близько немає в рекомендаціях Венеційської комісії», – акцентує заступник голови Центру Політико-Правових Реформ, експерт РПР Роман Куйбіда.

Експерт РПР Михайло Жернаков зауважив, що наразі робоча група з питань правосуддя Конституційної комісії лише частково врахувала рекомендації ВК, зокрема:

– проект змін до Конституції лише передбачає можливість ліквідації вищих судів і реорганізації інших судів на рівні закону, залишаючи чинну систему щонайменше до 1 січня 2017 року (п. 7 Перехідних положень);

– політичний вплив Президента на кар’єру судді практично не усувається (дуже широкі повноваження Президента щодо призначення суддів, переведення суддів стає повноваженням Вищої ради правосуддя лише через два роки);

– політична залежність Генерального прокурора не усувається.

Учасники прес-конференції наголошують на тому, що відповідні правки потрібно внести до проекту на пленарному засіданні Конституційної комісії. Крім того, необхідною є розробка спеціального закону,  який передбачить реорганізацію судів і порядок зайняття посад суддів у них виключно на конкурсних засадах.

 

 

ВГОРУ