Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > В Україні після Революції гідності не має бути місця ленінському “демократичному централізмові” законопроектів 3693 та 3700

В Україні після Революції гідності не має бути місця ленінському “демократичному централізмові” законопроектів 3693 та 3700

Минулий рік відзначився дуже важливими змінами в правилах партійного будівництва в Україні. Не без тиску з боку громадськості та міжнародних партнерів, за активної участі депутатів-реформаторів, вдалося провести зміни до фінансування політичних партій, які передбачають не лише контроль партійних кас, а й суттєво обмежують вплив партійних спонсорів. Власне 2016 рік мав би стати першим роком, який закладає основи для цих нових правил. Відтак відкривається вікно можливостей перетворити діючі фан-клуби лідерів та залежні від олігархів квазіпартійні угрупування у справжні партії європейського типу. Звісно, цьому б могли б допомогти вибори за відкритими партійними списками, з правом виборця обирати не лише партію, а й рейтингувати її представників. Натомість політики впровадили на місцевому рівні так звану “партійну мажоритарку”, позбавивши майже третину округів представництва у місцевих радах.

Та намагання власників партійних брендів цим не обмежилися – в кінці 2015 року було внесено два законопроекти, метою яких є обмежити партійну демократію, встановлюючи контроль партійних лідерів над представниками осередків партій в місцевих органах влади (законопроект “Про статус депутатів місцевих рад” (щодо відкликання депутатів місцевих рад N3693) та даючи їм механізми переглядати вже обрані списки до Верховної Ради та виключати з них “неугодних” (законопроект про внесення змін до Закону України “Про вибори народних депутатів України” (щодо виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку у багатомандатному окрузі №3700). Показово, що авторами цих ініціатив є керівники фракцій коаліції з красномовною назвою “Європейська Україна”. Фактично створюється механізм усунення неугодних як на місцевому рівні, так і на національному. Якби такі правила існували в часі проведення виборів до “реформаторського десанту” в ВРУ та професіоналів-законотворців просто не було б.

Експерти Реаніманційного Пакету Реформ наголошують: намагання встановити диктатуру партійних лідерів не має нічого спільно з поняттям партійної дисципліни в європейському розумінні, а той тиск, який здійснюється на депутатів з вимогою прийняти в цілому законопроект 3693 та включити на розгляд 3700 вказує, що відроджуються негативні тенденції часів Януковича.

Партійний процес в Україні після Революції гідності має бути відкритим, прозорим, в ньому має бути присутня професійна дискусія щодо змісту політики, а не диктат власника партійного бренду.

ВГОРУ