Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > В Україні запустили платформу для проведення чесних конкурсів головних лікарів — «Моя прозора лікарня»

В Україні запустили платформу для проведення чесних конкурсів головних лікарів — «Моя прозора лікарня»

В Україні з кінця 2017 року головних лікарів призначають лише за результатами відкритих конкурсів. До конкурсної комісії, яка розглядає претендентів і визначає переможця, входять представники колективу лікарні, органів місцевого самоврядування та громадськості. Саме від професіоналізму та ефективної роботи головного лікаря тепер значною мірою залежить якість медичних послуг, які люди отримують у лікарні.

Для забезпечення чесних і відкритих конкурсів на посади головних лікарів громадські організації (Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ у партнерстві з Харківською експертною групою підтримки медичної реформи, Центром розвитку інновацій та Ініціативним рухом «Громадський патруль») розробили онлайн-платформу «Моя прозора лікарня», яку офіційно презентували 30 квітня.

«Здебільшого конкурси на посади керівників підприємств охорони здоров’я (ЗОЗ) організовуються непрозоро, а громадськість не має зручного зрозумілого доступу до всіх даних про проведення конкурсів», — пояснює менеджер адвокації Коаліції РПР Денис Давиденко.

Органи місцевого самоврядування-власники ЗОЗ (конкурсні комісії) реєструватимуть конкурс на посаду керівника закладу на онлайн-платформі та розміщуватимуть посилання на всю інформацію щодо конкурсу. У подальшому платформа автоматично «веде» конкурсні комісії через усі етапи конкурсу, визначені законодавством, нагадуючи про необхідність розміщення матеріалів.

Докладніше про функціонал платформи — у презентації.

Зараз часто єдиним кандидатом на посаду головного лікаря є чинний керівник медичного закладу, звертає увагу співзасновник Харківської експертної групи підтримки медичної реформи Михайло Довгопол.

«Сподіваємося, що ця платформа буде залучати до конкурсів більше людей як із медичної, так і немедичної сфер. Уже були прецеденти, коли молоді лікарі з Харкова подавалися та вигравали конкурси на посаду керівників центральних районних лікарень. Від цього громади отримували серйозні зиски, адже кожна ротація — це нові ідеї та рух уперед. А коли старі кадри перебувають на керівних посадах десятки років — це призводить до стагнації», — пояснює експерт.

Також керівником лікарні тепер може стати людина без медичної освіти.

«Поки що ця ідея не сприймається суспільством, але саме за цим підходом майбутнє: коли в тандемі з медичним директором, який є фаховим лікарем, медичним закладом керуватиме професійний менеджер», — вважає Довгопол.

Ще однією перевагою платформи «Моя прозора лікарня» він назвав можливість для кандидата дізнатися про перебіг конкурсів і перелік необхідних документів з одного ресурсу. Адже зараз оголошення про конкурси публікуються на сайтах органів місцевого самоврядування, де їх доволі складно знайти.

Подібні інновації від громадського сектору в контексті реформи децентралізації здатні сприяти розвитку громад і якості життя в них, переконує голова Центру розвитку інновацій, член Ради Коаліції РПР Сергій Лобойко.

«В Україні є мережа з десятків тисяч ЗОЗ, частина з яких передана чи буде передаватися на баланс територіальних громад. Тому для них виникає питання: ці лікарні будуть ще однією статтею витрат із бюджету чи потенційною можливістю соціально-економічного розвитку. Якщо в результаті чесного конкурсу головним лікарем стане класний менеджер, який потім сформує професійну команду та стратегію розвитку закладу, то в будь-якій громаді може з’явитися лікарня з високою якістю надання медичних послуг. І саме в ці лікарні будуть їхати люди з різних регіонів, що забезпечить додаткові прибутки для громади», — пояснює Лобойко

Поки що на платформі реалізований базовий потенціал, але він уже дає змогу долучитися до конкурсів усім потенційним професіоналам, додає голова ЦРІ. А згодом на сайті з’явиться розділ, де публікуватимуться історії успіху: позитивні зміни в медичних закладах, які відбулися після обрання головних лікарів за прозорими конкурсами. Ця ідея виникла під час презентації платформи.

Діджиталізація процесів управління в медичній сфері призведе до значного зниження корупційний ризиків, вважає керівник ініціативного руху «Громадський патруль», депутат Дружківської міської ради (Донецька область) Денис Миронов.

«Медичним закладом одного невеликого містечка 25 років керував один і той самий головний лікар. Цей головлікар передав нове медичне обладнання, придбане за грантові кошти та бюджет громади, та частину приміщення ЗОЗ в аренду приватній медичній фірмі, якою володіє сам головлікар разом із міським головою. Тобто пацієнт комунальної лікарні при обстеженні вимушений сплачувати гроші приватній структурі за користування медичним обладнанням, яке фактично належить громаді», — наводить приклад корупційного зловживання Миронов.

У 2014 році цей головлікар став «міністром охорони здоров’я» так званої «ДНР». А через деякий час вищезгаданий міський голова призначає поза конкурсом керівником ЗОЗ сина цього головлікаря.

«Громадськість доклала багато зусиль для появи відкритих конкурси на посади керівників медичних закладів. «Моя прозора лікарня» — перший серйозний крок для того, щоби зробити всі етапи цих конкурсів відкритими», — впевнений керівник «Громадського патруля».

З квітня 2020 року заклади спеціалізованої медичної допомоги отримують фінансування не за кількість ліжко-місць, а за кількість наданих послуг. Тобто для лікарень з’явилася мотивація бути привабливими для пацієнтів і надавати більше послуг. Також ці ЗОЗ стали комунальними некомерційними підприємствами (КНП) — автономними суб’єктами господарювання, нагадує директорка Департаменту комунікацій НСЗУ Тетяна Бойко.

«Ця нова реальність вимагає нових компетенцій від керівників закладів. Тому НСЗУ вітає рішення запровадити цю онлайн-платформу для забезпечення прозорості проведення конкурсів на посади головних лікарів», — говорить Бойко.

КНП стали самостійними в розпорядженні коштами, отриманими за надані послуги. А керівники цих закладів мають повноваження готувати стратегію розвитку КНП, їхні фінансові плани, внутрішню структуру, чисельність персоналу та штатний розпис.

«Тепер фінансова мотивація працівників повністю перебувають у компетенції керівника КНП: розмір зарплат, премій тощо», — додає представниця НСЗУ.

Проте є випадки, коли після зміни системи фінансування бюджет медичного закладу збільшився в рази, але це жодним чином не відображалося на зарплатах медпрацівників.

«Керівництво ЗОЗ має вміти скористатися можливостями нової системи фінансування та правильно розподіляти ресурси для потреб пацієнтів з урахуванням інтересів медичних працівників. Тут важко переоцінити значущу роль головного лікаря. Тому дуже важливо, що з’явилася онлайн-платформа, яка дає змогу залучати до конкурсів більшу кількість фахових кандидатів», — резюмує Бойко.

Подальший розвиток медичних закладів тепер залежить від компетенції їхніх очільників, погоджується з нею радник із питань охорони здоров’я заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Олександр Галацан: «Харківська ОДА вважає, що підвищення рівня прозорості та можливість долучити до конкурсів на посади головних лікарів більшої кількості фахівців є вкрай цінним надбанням медреформи».

«”Моя прозора лікарня” значно покращить якість медичного менеджменту, якщо буде працювати так, як була презентована. На жаль, зараз не всі керівники ЗОЗ усвідомлюють свою місію. Наприклад, деякі з них призначають собі зарплати, які в десятки разів вищі за зарплати лікарів-підлеглих», — додає Галацан.

Для громад важливо розуміти, що медицина — це прибутки, а не лише видатки. Адже зараз до місцевих бюджетів надходить 60 % ПДФО, який сплачується й із медичних послуг, пояснює голова Близнюківської ОТГ Геннадій Король: «Чим більше коштів відпрацьовується в медичній сфері (кількість декларацій пацієнтів із сімейними лікарями, договорів КНП із НСЗУ), тим більше податків залишається в громаді».

А добрі стосунки між керівниками ЗОЗ та сімейними лікарями сприятиме переходу цих лікарів до статусу фізичної особи-підприємця (ФОП).

«Для громади вигідна поява сімейни лікарів-ФОПів, адже вони будуть самі за кошт НСЗУ сплачувати за комунальні послуги, розхідні матеріали тощо», — говорить голова Близнюківської ОТГ.

Також він підтримав ідею призначення керівниками ЗОЗ людей із немедичної сфери: «Коли ми ставимо головним лікарем хірурга чи терапевта — це означає, що менеджером стає людина, на яку держава витратила 7 років на навчання за медичним фахом та якій потім довелося кілька років напрацьовувати свій досвід. Тобто в результаті ми втрачаємо його як фахового лікаря».

Для кращого розуміння того, як відбуваються конкурси на посади керівників ЗОЗ ми підготували інфографіку.

Захід був організований за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в межах проєкту «Сприяння прозорості керівників закладів охорони здоров’я України». Захід відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

ВГОРУ