Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > В Україні треба продовжити рутинну вакцинацію, незважаючи на пандемію COVID-19, — експерти

В Україні треба продовжити рутинну вакцинацію, незважаючи на пандемію COVID-19, — експерти

Позначки:

Під час пандемії коронавірусу COVID-19 кожна п’ята дитина в Україні не отримала рутинну вакцинацію. На це звернув увагу Голова Представництва ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт під час публічного заходу «Український тиждень імунізації-2021: рутинна вакцинація в умовах COVID-19» 27 квітня.

«Вакцинація об’єднує нас і робить ближчими до загального здоров’я та світу без пандемії», — каже Хабіхт

Вакцинація — це спільне завдання для влади, громадськості та міжнародних партнерів, вважає виконавчий директор ГО «Батьки за вакцинацію» Тимофій Бадіков:

«Не треба шукати лише одного стейкхолдера у сфері вакцинації, наприклад МОЗ, адже це справа кожного з нас. Незважаючи на COVID-19, інші хвороби не пішли у відпустку. Тому треба розширювати календар щеплень для захисту наших дітей».

В умовах пандемії коронавірусу важливо не переривати календар планової вакцинації, погоджується Генеральний директору Центр громадського здоров’я МОЗ Роман Родина.

«Під час пандемії важливо переконатися, що діти і далі регулярно отримують рутинні щеплення — це запорука здоров’я. І варто пам’ятати, що вакцинація ефективна в будь-якому віці», — наголошує гендиректор ЦГЗ.

За його словами, імунопрофілактика є головним пріоритетом системи громадського здоров’я. А лідером серед вакцинокерованих інфекцій в Україні є гепатит В.

«У 2020 році спостерігалося зниження вакцинокерованих інфекцій через запровадження карантину, адже люди стали менше контактувати один з одним», — підсумовує Родина.

З 2010 до 2017 роки Україна була в переліку країн із найнижчими показниками вакцинації у світі. Хоча зараз Україна вже покинула цей список, але в європейському регіоні вона залишається країною з найменшим охопленням імунізації. Про це говорила спеціаліст програми «Захворювання, що попереджаються вакцинацією та імунізація» бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні Вусала Аллахвердієва.

Найбільш вразливими областями України у сфері вакцинації у 2020 році вона назвала Закарпатську, Львівську, Одеську, Тернопільську, Харківську та Чернівецьку.

З квітня 2020 року в Україні та світі спостерігалося зниження темпів рутинної вакцинації. Проте минулий рік Україна закінчила з кращими результатами вакцинації, ніж прогнозувалося, акцентує на позитиві Голова правління ГО «Батьки за вакцинацію» Федір Лапій:

«У 2021 рік Україна увійшла з дефіцитом вакцини від кору та правця, а також була перерва з поставками вакцини від туберкульозу. Але вже в лютому ці вакцини з’явилися».

Експерти Коаліції за вакцинацію Тетяна Новак і Євгеній Гречуха представили результати нещодавно проведенного соціологічного дослідження щодо вакцинації серед трьох груп населення: працівників освітньої сфери, медиків і батьків.

Працівники освітньої сфери

Працівники медичної сфери

Батьки

Генеральна директорка директорату розвитку цифрових трансформацій МОЗ Марія Карчевич назвала два основні джерела поставки вакцин від COVID-19 в Україні:

  1. глобальна ініціатива COVAX (до 20 % населення, 8 — 16 млн доз);
  2. прямі закупівлі з бюджету (70 % дорослого населення, майже 24 млн доз).

Також Карчевич перелічила 4 види вакцин від COVID-19, які вже отримала або очікує отримати Україна:

  1. Oxford/AstraZeneca (500 тисяч доз через бюджетні закупівлі та 367 тисяч доз через COVAX поставлено, цього року очікується ще 2 млн доз через бюджетні закупівлі та 1,4 млн доз через COVAX);
  2. Pfizer/BioNTech (117 тисяч доз поставлено через COVAX і ще 947 тисяч доз очікується протягом травня-червня, також є рамкова угода на постачання 10 млн доз);
  3. Sinovac (200 тисяч доз поставлено через бюджетні закупівлі і 1,9 млн доз законтрактовано на 2021 рік);
  4. Novavax (10 млн доз законтрактовано).

Імунізація населення під час пандемії є важливим пріоритетом, про що зазначається в аналітичному брифі «Охорона здоров’я», який був підготовлений експертами громадянського суспілства в межах підготовки до міжнародної конференції Ukraine Reform Conference 2021. Про це нагадав виконавчий директор Коаліції Реанімаційний Пакет Реформ Денис Денисенко.

«Одним із ключових позитивних кроків влади було ухвалення Стратегії розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб. А розроблення цієї стратегії відбулася завдяки адвокації громадянського суспільства. Хоча зараз є низка проблем у реалізації цього документа, особливо на регіональному рівні», — резюмує Денисенко.

ВГОРУ