Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Усі державні банки мають стати приватними до 2022 року – аналітика ЦЕС

Усі державні банки мають стати приватними до 2022 року – аналітика ЦЕС

Позначки:

Усі 4 державні банки – Ощадбанк, Приватбанк, Укрексімбанк та Укргазбанк – мають бути приватизовані щонайбільше через 5 років, у 2022 році. Подібна рекомендація для подальшого розвитку державного банківського сектору від експертів Центру економічної стратегії співпадає з урядовим баченням оновлених “Засад стратегічного реформування державного банківського сектору”. Однак, експерти наголошують на повному продажі усіх 100% акцій державних банків, а не лише певної частини.

Про це йшлося сьогодні, під час панельної дискусії на тему «Державні банки: приватизувати не можна залишити?», організованої Центром економічної стратегії.
Учасники дискусії погодились, що стратегія розвитку держбанків покликана сприяти реалізації завдань держави у економіці.

Також експерти підтримали урядові плани створення незалежних наглядових рад та скорочення ризиків, пов’язаних із державою (зменшення частки ОВДП у активах, скорочення частки кредитів держпідприємствам).

Водночас, експерти звернули увагу присутніх на низку проблем, які можуть суттєво вплинути на ефективність реалізації стратегії та звести нанівець усі зусилля державних органів та самих банків.

На думку заступника виконавчого директора Центру та автора дослідження «Що державі робити із своїми банками?» Дмитра Яблоновського особливо важливо, щоб конкуренція між двома державними банками – Ощадбанком та Приватбанком не призвела до погіршення правил гри для решти банків (level playing field). Є ризик, що обидва банки, маючи потенційний доступ до державної допомоги у вигляді докапіталізації або інших преференцій, можуть, конкуруючи один з одним, витіснити приватних гравців, що в сухому залишку матиме негативний ефект для конкуренції в цілому та для держави, яка буде це фінансувати.

Окремої уваги потребує вирішення питання «поганих» кредитів на балансах державних банків. Зараз в державних банках та Фонді гарантування вкладів фізичних осіб сконцентровано проблемних кредитів на близько 600 млрд грн, або 75% токсичних активів у секторі. Ситуація є критичною, адже продаж банків із настільки масштабною проблемною заборгованістю на даному етапі не виглядає реалістичним.

Конкретні рекомендації експертів Центру щодо вирішення даної проблеми були також презентовані під час заходу. Як наголосила заступник виконавчого директора Центру та автор аналітичної записки «Як державним банкам позбутися поганих боргів?» Марія Репко, до приватизації банків саме повернення проблемних кредитів (а не зростання частки ринку чи збільшення активів) мали би стати стратегічними завданнями нового менеджменту та Наглядових рад. І лише перед самим продажем банку проблемні активи можна передавати: іпотечні кредити можна передати на КУА, а корпоративні борги – або до «поганого банку», або, навпаки, виокремити для продажу здорову частину держбанку.

Версія для завантаження дослідження Центру економічної стратегії “Як державним банкам позбутися поганих боргів”

 

ВГОРУ