Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Уряд України не забезпечив формування незалежного і дієздатного складу НАЗК

Уряд України не забезпечив формування незалежного і дієздатного складу НАЗК

     Реанімаційний пакет реформ та антикорупційні організації звернулися з відкритим листом до Прем’єр-міністра України та міжнародних інституцій із закликом переоголосити конкурс на керівний склад Національного агентства з питань запобігання та протидії корупції, яке займатиметься перевіркою майнових декларацій чиновників та політичних партій. Вони звинувачують уряд в свідомому провалі запуску Агентства.

     Активісти стверджують, що за допомогою маніпуляцій, Конкурсна комісія, де більшість мали представники влади, протягнула на керівні посади близьких до Прем’єра чиновників, викинувши в конкурсу всіх представників громадськості. “Голосування, як мінімум, за двох з трьох членів НАЗК відбулося у нелегітимний і сумнівний спосіб”, – йдеться в заяві громадськості.

     “Так, наприклад, 2 представників від громадськості, які увійшли до фіналу, були “завалені” комісією без будь-яких на то об’єктивних пояснень, – стверджує експерт РПР Ярослав Юрчишин, – Серед них – співавтор закону про люстрацію та учасник АТО Федір Веніславський, а також адвокат Автомайдану, борець за очищення судової системи та член Ради громадського контролю Антикорупційного бюро, обраний національним он-лайн голосуванням Роман Маселко. В противагу цим двом кандидатам, представники влади протягнули до НАЗК непрямого підлеглого Арсенія Яценюка – заступника голови Нацдержслужби Олександра Скопича, та його екс-викладача – Наталію Корчак”.

     Слід зауважити, що замість 5 членів, з яких мав бути сформований керівний орган Агентства, комісія обрала 3. В такому складі НАЗК не зможе обрати свого голову, оскільки кандидат на цю посаду не зможе голосувати сам за себе (таке голосування відбудеться за наявності конфлікту інтересів), а для прийняття будь-якого рішення НАЗК потрібно мінімум три голоси. Без Голови НАЗК неможливо призначити працівників апарату, затвердити кошторис органу, підписати рішення НАЗК, зокрема щодо введення в дію нової системи електронного декларування, тощо. Орган було створено в такому “кастрованому” вигляді аби відзвітуватися перед ЄС, але не дати йому змогу запрацювати, – стверджує Віталій Шабунін, голова правління “Центру протидії корупції”. – Влада занадто боїться, щоб агентство запрацювало і громадськість отримала максимальний доступ до інформації з декларацій чиновників”.

     Активісти вимагають або терміново дообрати склад НАЗК, аби він став збалансованим, а орган дієздатним, або ж взагалі скасувати результати конкурсу, та переоголосити його заново.

     Створення Національного агентства з питань запобігання корупції є однією з умов отримання Україною безвізового режиму з ЄС, а також отримання нею фінансової допомоги від Міжнародного валютного фонду. Однією з найбільш важливих функцій НАЗК стане створення відкритого онлайн-реєстру декларацій чиновників та їх перевірка. Після оголошення НАЗК про роботу такого реєстру подання чиновниками неправдивих відомостей у декларації буде каратися позбавленням волі на строк до двох років.

Повний текст заяви Реанімаційного Пакету Реформ

Уряд України не забезпечив формування незалежного і дієздатного складу НАЗК 

     У п’ятницю, 11 грудня, Кабінет Міністрів призначив трьох членів Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) – лише за кілька годин після голосування конкурсної комісії і без належного оформлення протоколу засідання комісії та отримання згоди всіх кандидатів на призначення.

     Конкурсний відбір відбувся з порушеннями процедури і не забезпечив обрання незалежного та дієздатного складу органу, що повинен здійснювати контроль за дотриманням антикорупційних обмежень, у тому числі членами Уряду.

     При голосуванні за одного з кандидатів (О.Скопича) мав місце конфлікт інтересів у голови Нацдержслужби К.Ващенка, про що РПР вже робив публічну заяву. Пан Скопич є заступником голови Нацдержслужби і непрямим підлеглим Прем’єр-міністра. Інша кандидатка (Н.Корчак) була пов’язаною з Прем’єр-міністром і Міністром юстиції (була їх викладачкою) і, таким чином, не зможе розглядатися як безсторонній і незалежний член НАЗК. Таким чином, два з трьох призначених членів НАЗК можуть вважатися, як мінімум, лояльними до голови та членів Уряду, що підриває суспільну довіру до нового антикорупційного органу ще до початку його діяльності.

     Призначення лише трьох членів з п’яти також робить цей орган недієвим, оскільки для будь-якого рішення НАЗК потрібно мінімум три голоси. Більше того, НАЗК в такому складі не зможе обрати свого голову, оскільки це буде голосування за наявності конфлікту інтересів в одного з членів агентства (оскільки йому/їй треба буде голосувати за себе). Без Голови НАЗК не можливо призначити працівників апарату, затвердити кошторис органу, підписати рішення НАЗК, зокрема щодо введення в дію нової системи електронного декларування, тощо. Отже, наразі НАЗК залишається недієздатним.

     При цьому до складу НАЗК не було обрано жодного представника громадськості. Зокрема, попри публічно озвучений і досягнутий компроміс із голосуванням за експерта з питань антикорупції та люстрації, учасника АТО Ф.Веніславського, його кандидатура під час голосування не набрала необхідної кількості голосів. До того ж, позитивне голосування за іншу кандидатку (Н.Корчак) стало можливим лише через відверту маніпуляцію та введення в оману частини членів конкурсної комісії.

     Громадська коаліція “Реанімаційний пакет реформ” обурена цими рішеннями Уряду та конкурсної комісії, порушеннями процедури та прийняттям рішень за наявності конфлікту інтересів, маніпуляціями з боку окремих членів комісії, призначених до неї владою. Голосування, як мінімум, за двох з трьох членів НАЗК відбулося у нелегітимний і сумнівний спосіб.

     Закликаємо конкурсну комісію повернутися до голосування за кандидатів з метою обрання збалансованого і дієздатного складу НАЗК у спосіб, що не ставить під сумнів результати голосування, або оголосити новий конкурс на посади членів НАЗК.

     Вважаємо, що початок діяльності НАЗК не може забезпечуватися ціною втрати довіри до цього надважливого антикорупційного органу та прийняттям недоброчесних рішень.

 

За додатковою інформацією звертайтесь:

Тетяна Кириленко – 050 97 93 596,

Андрій Андрушків – 096-609-59-76.

ВГОРУ