Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Уряд спільно з експертами разом напрацьовуватимуть шляхи реалізації ініціатив щодо покращення доступу до ліків

Уряд спільно з експертами разом напрацьовуватимуть шляхи реалізації ініціатив щодо покращення доступу до ліків

Про співпрацю у напрямку реалізації урядових ініціатив щодо доступності ліків представники міністерства, фармринку, пацієнтських організацій та громадськості домовилися під час відкритого обговорення: “Як реалізувати урядові ініціативи щодо покращення доступу до ліків?”.

Радник в.о. Міністра МОЗу Іван Чурилович повідомив, що уряд прийняв рішення щодо реімбурсації певних категорій ліків, яке підвищить доступність до меддопомоги для громадян. Зокрема це рішення стосується препаратів для лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету ІІ типу та бронхіальної астми. Невід’ємною частиною реімбурсації є також референтне ціноутворення на лікарські засоби.

«Референтне ціноутворення встановлюватиметься лише на 21 молекулу, яка включена до програми державного відшкодування вартості лікарських засобів. Ці ж молекули містяться у новому Національному переліку. На інші лікарські засоби, включені до Національного переліку, референтне ціноутворення не встановлюватиметься», – уточнив Чурилович.

Зі свого боку, учасники обговорення підтримали урядовий курс на збільшення доступності  ліків для громадян шляхом реімбурсації і реферування цін загалом, втім учасники дискусії наголосили, що існує низка ризиків для якісної реалізації пропонованих ініціатив.

Зокрема, не до кінця зрозумілий механізм формування ціни на ліки та відкшодувування коштів за медпрепарати аптекам. Крім того існує ризик зникнення окремих медичних препаратів з фармацевтичного ринку. Реалізація урядових ініціатив ускладнюватиметься ще й відсутністю реєстрів пацієнтів за конкретними нозологіями (захворюваннями). Сумніви в учасників обговорення викликала також доцільність реімбурсації ліків для певних категорій медпрепаратів (для визначених МОЗ міжнародних непатентованих назв). Насамкінець, наголосили на недосконалості системи нормативно-правових актів (застарілі та суперечливі постанови, накази) та важливості впровадження перехідного періоду впровадження запропонованих змін.

Представник міністерства пообіцяв, що пропозиції учасників обговорення врахують під час розробки нормативно-регуляторного документу, який стане відправною точкою для впровадження нових механізмів регулювання ціноутворення для медичних препаратів.

Учасники обговорення домовились продовжувати вести діалог та узгоджувати спільні дії задля ефективного втілення реформи.

Довідково:

Реімбурсація – це часткове відшкодування державою видатків на придбання населенням медичних препаратів.

Референтне утворення цін – встановлення державою граничної ціни на ліки, враховуючи ціни сусідніх держав.

ВГОРУ