Венеційська комісія навряд чи оцінила позитивно, прийшов би їй такий законопроект. Та у кожної країни своя історія
У Греції існує закон, згідно з яким поліція не має права заходити на територію університетів. Навіть якщо в університеті відбувається злочин чи ховаються злочинці – входити туди заборонено. Коли я випадково був у Греції під час масових заворушень у грудні 2008-го, студенти і активісти, які підпалювали на вулицях будівлі, облаштовували свою базу на території університету навіть не зачиняючи ворота. Вхід поліції і так суворо заборонений законом.
Такого закону ви не знайдете більше ніде в Європі. І навіть Венеційська комісія навряд чи оцінила позитивно, прийшов би їй такий законопроект. Однак для Греції цей закон виник не на рівному місці – він має свою історію. 17 листопада 1973 року уряд Греції атакував танками університети, в яких були протестувальники. Афіни були охоплені протестами проти авторитарного режиму полковників і почали ці протести саме студенти. Тоді загинули 24 людини. А після відновлення демократії греки ухвалили свій закон про повну заборону поліції заходити в університети. Їх може допустити лише одноголосне рішення ректорської ради, що складається з викладачів та студентів.
Греція ухвалила закон, аналогів якого немає в Європі, через свою історію. Україна має свою історію. І сьогодні ми ухвалили свій закон. Десятки років злочинці, корупціонери та інші негідники йшли в депутати, щоб отримати захист від кримінальних переслідувань. І щоб далі вчиняти злочини. Десятки років в Україні особливим стимулом стати нардепом було отримання спеціального імунітету від кримінальної відповідальності. І про це неприкрите зло добре відомо всьому суспільству.
Так, більшість країн Європи надають більший захист своїм депутатам як гарантію їх незалежності. Однак у нас своя історія, з якою маємо рахуватися. Недоторканність мала бути скасована давно. Тому рішення позбавити її всіх депутатів правильне.
Тарас Шевченко, Центр демократії та верховенства права