Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > Українці переплачують за документи через непрозорі ціни на адмінпослуги

Українці переплачують за документи через непрозорі ціни на адмінпослуги

Деякі адміністративні послуги в Україні є непрозорими та незаконними, водночас до місцевих бюджетів від цього потрапляють мізерні кошти. Через недосконале законодавство громадяни платять більше не лише за паспорти. 

Ціна на паспорт громадянина України (ID-картки) є непрозорою, адже у законі прямо не зазначається вартість адміністративної послуги за виготовлення цього документу, каже Віктор Тимощук, експерт групи “Реформа публічної адміністрації” Коаліції Реанімаційний Пакет Реформ, заступник голови правління Центру політико-правових реформ. 

Нагадаємо, з 1 липня вартість виготовлення паспорту в Україні зросла майже на 25%. 

У державах Євросоюзу, на відміну від України, вартість адміністративних послуг визначається чітко. Через недосконалість законодавства українці змушені сплачувати більше не лише за паспорти. 

“Довідка про несудимість виготовляється безкоштовно тільки за 30 днів, але за коротший термін вона є платною. Люди, які потребують такої довідки для працевлаштування, не можуть чекати на неї місяць і змушені сплачувати гроші”, – пояснив Тимощук під час прес-конференції “Підвищення вартості паспортів: що не так з оплатою адмінпослуг в Україні?”, організованої ЦППР 2 липня. 

Іншою непрозорою адмінпослугою є так званий “шлюб за добу”.

“Шлюб за добу” фактично є незаконним і регулюється виключно підзаконними актами, а оскільки законодавство передбачає саме 30 днів на реєстрацію шлюбу – жодні підзаконні акти не можуть скоротити цей термін”, –  наголосив Віктор Тимощук. 

Ціни на “шлюб за добу” стартують від 5100 грн, при цьому до місцевого бюджету з цієї суми надходить лише 0,8 грн, додав експерт. 

 

ВГОРУ