Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Українська влада повинна забезпечити справжню незалежність і ефективність нових антикорупційних агентств

Українська влада повинна забезпечити справжню незалежність і ефективність нових антикорупційних агентств

     Наприкінці листопада Генеральний прокурор України призначив Назара Холодницького на посаду Спеціалізованого Антикорупційного прокурора (САП). За кілька днів “кіборга” Максима Грищука призначили першим заступником Холодницького. Таким чином, на сьогодні вже сформовано два важливих органи по боротьбі з корупцією – Національне Антикорупційне Бюро (НАБУ) і Спеціалізовану Антикорупційну Прокуратуру (САП).

     Ще в березні постановою Кабміну було створено Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), яке досі не може розпочати роботу через перешкоди, які чинить уряд в процесі відбору членів Агенства. Про це сьогодні заявили експерти антикорупційної групи Реанімаційного Пакету Реформ під час прес-заходу для іноземних журналістів, представників посольств та організацій, що надають технічну допомогу Україні.

     Наразі можна відзвітувати про перші успіхи Національного Антикорупційного Бюро. Так голова Правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін зазначає: “Вчора було перше затримання, здійснене детективами НАБУ. Лише 2 тижні пройшло від дати обрання керівника САП, що дало змогу Антикорупційному бюро почати повноцінно працювати. Зараз призначатимуть заступників та 5 начальників відповідних департаментів. Ми очікуємо формування антикорупційної прокуратури за 1,5-2 місяці та побачимо реальну роботу антикорупційних органів в щоденному режимі”.

     У той же час головний експерт групи РПР “Антикорупційна реформа” Дмитро Котляр наголошує на важливості реального запуску роботи НАЗК, як невід’ємної складової антикорупційної реформи. Дмитро деталізував проблеми, з якими зіткнулися як при відборі конкурсної комісії, так і безпосередньо під час формування складу Агентства.

     Наразі уряд прагне контролювати НАЗК, натомість громадськість вимагає паритету між кандидатами, які підтримані громадськими експертами з питань боротьби з корупцією та урядом. Утім перша спроба компромісу провалена, – представники Кабінету Міністрів публічно порушили домовленості. Завтра відбудеться компромісне засідання, де буде визначено 4 представників Агентства, що дозволить розблокувати його роботу.

    “Формування НАЗК почалося влітку і відразу зі скандалу, – констатує голова правління Transparency International Ukraine та член конкурсної комісії із відбору керівництва НАЗК Андрій Марусов – Уряд спробував протягнути до конкурсної комісії “фейкові” антикорупційні громадські організації. Дуже сподіваємося на те, що завтра уряд виконає свою обіцянку про компромісне рішення”.

     Законодавчі зміни для початку ефективної боротьби з корупцією вже практично завершені – констатують експерти. Примітно, що реформа була розроблена і проадвокатована представниками громадянського суспільства. Але тепер буде найважча частина – імплементація законів.

     Громадянське суспільство залишається “сторожевим псом” у боротьбі з корупцією. До повноцінного запуску та стабільної роботи усіх антикорупційних органів, громадськість звертатиме на це увагу усіх зацікавлених сторін. Представники влади не демонструють достатньої політичної волі, аби оперативно запустити всі установи, що комплексно боротимуться з корупцією в Україні.

     “Гарним прикладом є НАЗК. Існує високий ризик залежності Агентства від уряду, що буде підривати ряд механізмів щодо запобігання корупції, у тому числі нової електронної системи розкриття активів.” – підсумовує Дмитро Котляр.

ВГОРУ