Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Український бізнес планує зростання виробництва, — опитування підприємств

Український бізнес планує зростання виробництва, — опитування підприємств

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій випустив п’яте Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за вересень 2022 року. Метою проєкту є швидкий збір інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства.

Результати опитування показали суттєве покращення виробничих очікувань бізнесу. Частка підприємств, на яких планують зростання виробництва, збільшилась з 26,5% у серпні до 40,0% у вересні, але відсоток тих, що планує зменшення виробництва, залишилась майже без змін та становить 7,8% (було 7,7%).

У вересні невизначеність серед підприємств у довгостроковій перспективі зростала, а короткострокова невизначеність зменшувалась: у тримісячній перспективі підприємцям стало легше прогнозувати свою діяльність. Зокрема, частка опитаних, що не змогли дати прогноз щодо змін фінансово-економічної ситуації на підприємстві в перспективі на пів року, збільшилась із 29,0% до 34,4%, а загальноекономічного середовища у цілому в країні із 33,2% до 36,7%.

Підприємства продовжують відновлювати обсяги виробництва до довоєнного рівня. У вересні частка підприємств, які працюють майже на повних обсягах виробництва, зросла з 36% у серпні до 41% у вересні (цей показник становив 17% у травні та 30% у червні).

Також темпи скорочення продажів та нових замовлень скоротились. Кількості опитаних, які повідомили про скорочення нових замовлень, зменшилась із 21,2% у серпні до 20,3% у вересні. Відсоток тих, у кого кількість замовлень зросла, збільшився з 17,6% до 21,7%. Частка тих підприємств, у яких продажі знизились у вересні порівняно із серпнем, зменшилась із 24,4% до 22,5%. А відсоток тих, у кого продажі збільшились, зріс майже вдвічі, із 14,8% до 24,1%.

Водночас в прогнозах щодо збільшення кількості працівників бізнес демонструє обережність. Відсоток опитаних підприємців, які вважають, що кількість працівників збільшиться, зменшився із 9,0% до 6,7% Водночас частка тих, хто очікує на зменшення кількості працівників, знизилася менш істотно, із 4,6% до 3,1%.

Продовжує відновлюватись експортна діяльність підприємств та зростає оптимізм щодо майбутнього. Частка експортерів, які досі не відновили продажі за кордон, скоротилась до 16% (було відповідно 20% у серпні, 27% у липні, 40% у червні та 47% у травні).

Головними проблемами для експортерів у вересні є черги на західних кордонах України: на це вказали 60% опитаних у вересні (32% у травні), неможливість здійснювати експорт морем – 44% (у травні 27%) та складні митні формальності – 40% (у травні 17%).

Зростання цін на сировину й матеріали (63%), складнощі з перевезенням сировини або товарів територією України (41%) та брак обігових коштів продовжують очолювати список перешкод для ведення бізнесу (37%).

Третій місяць поспіль частка позитивних оцінок державної політики щодо підтримки бізнесу залишається низькою та  без змін, але у вересні баланс покращився через зменшення частини підприємств, які негативно оцінюють державну політику. Зокрема, більша частина респондентів (57%) оцінили державну політику щодо підтримки бізнесу нейтрально. Приблизно кожне п’яте підприємство (22%) оцінює цю політику негативно, а кожне десяте (10%) – позитивно.

Завантажити PDF

ВГОРУ