Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Україна – жертва російської дезінформації номер один. Ось, як ми можемо дати відсіч

Україна – жертва російської дезінформації номер один. Ось, як ми можемо дати відсіч

Уже 8 років паралельно з військовою присутністю РФ на Донбасі триває російська інформаційна війна проти України. Пропаганда Кремля намагається впливати як на звичайних громадян, так і на міжнародних політиків та організації. Як Україна та її іноземні партнери в США, ЄС і НАТО можуть об’єднати зусилля проти російської дезінформації? Про це говорили українські та міжнародні експерти під час онлайн-круглого столу Трансатлантичної робочої групи, організованого Коаліцією РПР та Фондом Маршалла Сполучених Штатів 8 лютого.

Що думають у США?

Жодна держава не зазнавала такої сильної атаки російської дезінформації, як Україна, запевняє Джонатан Кац, старший науковий співробітник Фонду Маршалла Сполучених Штатів.

«Попри те, що саме Росія окупувала Крим, веде війну на Донбасі та зібрала понад 100 000 військових на кордоні України, президент Путін та його пропагандистська машина стверджують, що агресорами є США, НАТО та Україна», — говорить експерт.

Кремль не зацікавлений у деескалації, враховуючи його плани щодо України та прагнення зруйнувати трансатлантичну єдність і безпеку, додає Кац.

Але Білий дім, Держдепартамент, Пентагон і Конгрес єдині у своїй позиції щодо Кремля, називаючи його агресором, звертає увагу Орест Дейчаківський, колишній старший радник Гельсінської комісії.

Він говорив про важливість розвінчувати фейки Росії, наприклад, коли Москва брехливо заявляє про свої побоювання нападу з боку України. Одним із важливих кроків у цьому напрямі Дейчаківський назвав нещодавно випущений Держдепартаментом документ «Викриття дезінформації: наша спільна відповідальність».

Інший важливий крок — викриття запланованих Кремлем «операцій під чужим прапором», покликаних створити привід для російського вторгнення в Україну.

Основні теми російської пропаганди: усі українці — неонацисти, Україна та НАТО — агресори, а Росія не хоче війни. Про це говорив Брет Шафер, старший науковий співробітник і керівник групи з дослідження маніпулювання інформацією «Альянсу за безпеку демократії» Фонду Маршалла Сполучених Штатів.

За словами експерта, хоча США зараз набагато краще протистоять російській дезінформації, ніж у 2014 році, але Кремль усе ще попереду, наприклад, у використанні алгоритмів пошукових запитів Google так, щоби привести користувачів до джерел дезінформації.

Український погляд на боротьбу з російськими фейками

Євгенія Кравчук, народна депутатка, голова підкомітету з питань інформаційної політики Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики, розповіла про заходи уряду для боротьби з дезінформацією. Вона наголосила на важливості нового Центру стратегічної комунікації при Мінкульті, який допомагає викривати російські інформаційні провокації.

Депутатка також звернула увагу на підтримку українським урядом програм медіаграмотності, особливо в рамках освітньої програми, щоби допомогти учням розпізнавати фейки та бути більш розбірливими споживачами новин.

Кравчук говорила про необхідність допомоги Заходу в розвитку ЗМІ та протидії дезінформації: «Ми дуже вдячні за всю допомогу з 2014 року й навіть раніше. А нещодавні постачання оборонної зброї, які Україна отримує від західних країн, зміцнили впевненість українців».

Відповідаючи на питання про показовий спокій президента Зеленського у зв’язку з нарощуванням військової присутності Росії біля кордонів України, Євгенія Кравчук сказала, що він дуже серйозно ставиться до цієї загрози, але має тримати фокус на розвитку української економіки в цих складних умовах.

Вадим Міський, програмний директор ГО «Детектор медіа», привітав закриття українським урядом трьох проросійських телеканалів (112, NewsOne, Zik), контрольованих кумом Путіна Віктором Медведчуком. Це вплинуло на скорочення російських фейкових наративів в українському телеефірі. Експерт пояснив, що для 60 % українців телебачення є основним джерелом новин.

Міський закликав українську владу розробити більш міцну правову базу для заборони ЗМІ, які просувають російську дезінформацію, щоби ці дії не могли бути оскаржені як порушення демократії деякими представниками міжнародної спільноти.

Також Міський закликав уряд у повному обсязі фінансувати Суспільне мовлення, яке є редакційно незалежним, авторитетним джерелом новин та інформації по всій Україні. Він виступив проти надання статусу загальнонаціонального телеканалу «Дом», орієнтованого на російськомовну аудиторію на окупованих територіях, адже це суперечить духу реформ громадського мовлення.

Один із найкращих способів боротьби з російською дезінформацією — це виробництво українськими ЗМІ програм вищої якості, які залучатимуть українську аудиторію та будуть утримувати її від перегляду російських джерел. Такої думки був Андрій Куликов, журналіст, співзасновник Громадського радіо.

Проте зараз не всі українці мають однаковий доступ до інформації, адже в деяких сільських районах України немає навіть українського радіо та телебачення.

Куликов привітав фінансову підтримку Заходу для розвитку незалежних ЗМІ в Україні, а також закликав західних журналістів приїхати в нашу країну працювати та поділитися з українськими журналістами своїми навичками та знаннями про передовий досвід.

У той час як Україна бореться з російською дезінформацією, спікери зазначили складний внутрішній медіаландшафт, де українські олігархи впливають на редакційну політику та рішення щодо висвітлення певних подій. Ця складна ситуація посилюється тим, що багато українців підписані на Telegram-канали та соцмережі, які ретранслюють дезінформацію.

Модератори дискусії:

Трансатлантична робоча група (TTFU) була створена в жовтні 2018 року Німецьким Фондом Маршалла США та Реанімаційним Пакетом Реформ за підтримки організацій громадянського суспільства України, включаючи Український кризовий медіа-центр. Основний фокус діяльності робочої групи полягає в забезпеченні платформи для посилення взаємодії між США, Європою та Україною, а також обміну інформацією між політиками, лідерами думок і громадськими організаціями щодо політичних, економічних і безпекових проблем, які впливають на Україну, її демократичний транзит і взаємодію із західними партнерами.

З огляду на стан глобальних, регіональних та внутрішніх викликів, включаючи COVID-19, з якими стикаються США, Європа та Україна, місія TTFU є як ніколи важливою для зміцнення трансатлантичного партнерства з Україною та регіоном, які продовжують протистояти загрозам та ворожій діяльності з боку Президента Росії Володимира Путіна.

Цей проєкт підтримується Чорноморським трастом регіонального співробітництва (the Black Sea Trust for Regional Cooperation), який є проєктом Фонду Маршалла Сполучених Штатів (German Marshall Fund).

Відеозапис можна переглянути тут.

Адріан Кармазин, експерт із комунікацій та медіа Трансатлантичної робочої групи

Euromaidan Press

ВГОРУ