Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Ухвалено Закон України «Про всеукраїнський референдум»

Ухвалено Закон України «Про всеукраїнський референдум»

Позначки:

26 січня 2020 року Верховна Рада України ухвалила у другому читанні Закон України «Про всеукраїнський референдум». Закон відповідає європейським стандартам та враховує більшість рекомендацій Венеційської комісії та ОБСЄ. Підготовка законопроекту відбувалася у відкритий та інклюзивний спосіб.

Наприкінці 2012 року було ухвалено Закон України «Про всеукраїнський референдум», що встановлював можливість проведення маніпулятивних референдумів і розширив предмет референдуму аж до ухвалення нової Конституції та законів на референдумі без участі Парламенту. 26 квітня 2018 року Конституційний Суд України визнав цей закон неконституційним. Відтак, з квітня 2018 року утворилася законодавча прогалина, яка потребувала негайної реакції Парламенту.

Новий Закон визначає 4 види предметів всеукраїнського референдуму. Предметом можуть бути питання: 1) затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України; 2) загальнодержавного значення; 3) про зміну території України; 4) про втрату чинності законом України або окремими його положеннями. На всеукраїнський референдум можна винести лише одне питання.

У першому випадку Верховна Рада України має ухвалити закон про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України, після чого Президент України проголошує всеукраїнський референдум. У разі затвердження закону на референдумі зміна Конституції відбувається через 10 днів після дня офіційного опублікування цього закону*.

Референдум за народною ініціативою стосується питання загальнодержавного значення чи скасування закону (окремого положення закону). У такому випадку щонайменше 300 громадян на зборах утворюють ініціативну групу, до складу якої входять мінімум 60 виборців. Далі ініціативна група має зібрати щонайменше 3 млн підписів на підтримку проведення референдуму у двох третинах адміністративно-територіальних одиницях, після чого Президент України проголошує всеукраїнський референдум.

Якщо на референдумі було підтримано питання загальнодержавного значення, органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані виконати (реалізувати) підтримане питання.

Якщо скасувальний закон було підтримано на референдумі, закон або його окремі положення втрачають чинність через 10 днів після офіційного оприлюднення скасувального закону*. У такому разі Верховна Рада України не може прийняти скасований закон у тій самій редакції протягом 3 років.

Якщо скасувальний закон не було підтримано на референдумі, повторно це питання можна винести через рік після оголошення результатів референдуму.

Норми Закону щодо скасувального референдуму набудуть чинності з дня набрання чинності законом про народну законодавчу ініціативу, але не пізніше 1 січня 2022 року.

Референдум про зміну території України призначається Верховною Радою України у разі прийняття Парламентом закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України. Відтак референдум з цього питання необхідний для затвердження відповідного закону про ратифікацію міжнародного договору. Якщо закон було затверджено, зміна території відбувається через 10 днів після дня офіційного опублікування цього закону*.

Відповідно до закону референдум вважається таким, що відбувся, якщо участь у голосуванні на референдумі взяли не менш як 50% виборців, включених до Державного реєстру виборців. Питання вважається підтриманим, якщо за нього проголосували більше половини виборців, які взяли участь у голосуванні.

Ми вітаємо запровадження формування комісій з всеукраїнського референдуму  за принципом пропорційності щодо кількості прихильників та опонентів питання референдуму.

Зокрема, в Законі передбачена можливість електронного голосування на референдумі. Однак, ці норми не набудуть чинності, поки не буде прийнятий спеціальний закон, який регулюватиме електронне голосування як на референдумі, так і на виборах.

Норми щодо підтримки народної ініціативи шляхом подання заяв в електронній формі набувають чинності після введення ЦВК в експлуатацію автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи.

Ухвалення закону про всеукраїнський референдум нарешті дозволить українцям реалізувати своє конституційне право на волевиявлення через референдум та є кроком уперед на шляху утвердження демократії в Україні.

Денис Гартвіг, експерт Центру політико-правових реформ

ВГОРУ