Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Ухвалення законопроєкту №4521 зашкодить волонтерству в Україні, — політики та експерти

Ухвалення законопроєкту №4521 зашкодить волонтерству в Україні, — політики та експерти

Представники громадського сектору закликали народних депутатів України не підтримувати проєкт закону № 4521, який передбачає дозвільну систему волонтерства, вважаючи його недемократичним. За словами експертів, законопроєкт передбачає зміну принципу долучення до роботи іноземних волонтерів із повідомного на дозвільний.

Ускладнення процедури залучення іноземних волонтерів може поставити під ризик темп розвитку волонтерської діяльності, який задали громадські організації після Революції Гідності, пояснює координаторка проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України» ЦЕДЕМ Анна Ісічко.

«Законопроєкт немов би спрямовано на запобігання фіктивній волонтерській діяльності. Насправді цей документ не має нічого спільного з цією метою. І в ньому містяться положення, які присвоюються Міністерством соціальної політики, але не притаманні цьому органу. Запропоновані зміни призведуть до бюрократизації всіх процесів, що пов’язані з забезпеченням волонтерської діяльності», — вважає Ісічко.

Вона нагадала, що законопроєкт передбачає подвійну перевірку іноземців і осіб без громадянства, які вже перебувають на території України й бажають долучитися до волонтерської діяльності, та запровадження механізму підтвердження доброчесності волонтерства.

Законопроект № 4521— це атака на волонтерський рух України, запевняє  керівник програми розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень Максим Лациба.

«Сьогодні громадській благодійній організації, яка залучає міжнародного волонтера, достатньо домовитися з ним і повідомити Мінсоцполітики про намір співпрацювати з організацією, до якої належить цей волонтер. Тепер же пропонують надати цьому дозвільного характеру. Треба буде зібрати цілу купу паперів, а потім довго чекати, коли дадуть дозвіл СБУ, Нацполіція й Мінсоцполітики», — каже Лациба.

Голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик звернула увагу, що законопроєкт № 4521 внесено на розгляд парламенту Кабінетом Міністрів.

«Зазначено, що розробником законопроєкту є Мінсоцполітики, але ми вважаємо, що його кінцевими бенефіціарами є ДМС та СБУ — два найбільш, на нашу думку, нереформовані державні інститути», — зазначила Печончик.

Вона додала, що в більшості країн, де є законодавче регулювання волонтерства, до іноземних волонтерів застосовують такий самий правовий підхід, як і до волонтерів-громадян.

А юрист Восток-SOS Даніїл Попков передбачає, що в разі ухвалення цього проєкту закону його організація надалі не зможе залучати іноземних волонтерів.

«Ми просто будемо не в змозі подавати таку кількість документів, обґрунтовувати, чому ця людина має право допомагати нам здійснювати нашу статутну діяльність. А за час існування нашої організації з 2014 року ми залучали десятки волонтерів, які допомагали нам у подоланні наслідків російської збройної агресії, документувати факти порушення прав людини. Ці люди, як правило, приїжджали за власний кошт або таку підтримку надавав Євросоюз. І держава, на жаль, ніяк не сприяла волонтерській діяльності», — говорить Попков.

Загалом «шкідливим» назвав законопроєкт про волонтерство народний депутат Роман Лозинський, вважаючи, що його треба переписати наново, а не вносити до нього правки.

«Дивлячись на норми та аргументацію цього законопроєкту, зрозуміло, що його не можна виправити поправками до другого читання, його реально треба переписувати на рівні концептуальних норм, а не на рівні якихось технічних правок. Він є шкідливим», — наголосив Лозинський.

За матеріалами Укрінформу

ВГОРУ