Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Учасники Форуму про масштаби та причини тіні в економіці висунули вимоги до влади

Учасники Форуму про масштаби та причини тіні в економіці висунули вимоги до влади

Розмір тіньової економіки за останні півроку кардинально не змінився, неплатники податків чинять опір реформам з детінізації й практично не реалізовано більшість напрацювань Міністерства фінансів України, уряду або парламенту, які б сприяли детінізації економіки. Про масштаби та причини тіні в економіці говорили на Форумі близько півтисячі представників профільних бізнес-асоціацій країни, експертів та представників влади.

Співорганізатори Форуму – експерти Інституту соціально-економічної трансформації, аналітичного центру CASE-Ukraine, більш ніж 60 бізнес-асоціацій, які увійшли до Української Ради Бізнесу вкотре заявили владі про необхідність діяти, аби забезпечити невідворотність реформ для досягнення економічних свобод в Україні. Під час Форуму презентували дослідження експертів РПР, експертів CASE та ІСЕТ Володимира  Дубровського та Володимира Черкашина “Порівняльний аналіз фіскального ефекту від застосування інструментів ухилення/уникнення оподаткування в Україні” та експерта РПР Андрія Саварця “Основні схеми незаконного ввезення товарів в Україну: причини та умови, шляхи подолання”. Цікавим був моніторинг Світового Банку “Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах”, де обсяги тіньової оренди землі  виміряли за допомогою аерокосмічної зйомки.

Всі матеріали Форуму за посиланням

Учасники Форуму назвали основні схеми “вирощування” тіні в Україні – переміщення прибутку до “податкових гаваней” (“офшорів”), контрабанда (маніпуляції з митною вартістю товарів, перерваний транзит, “посилки”/”піджаки” тощо), розкрадання ПДВ (незаконне відшкодування з бюджету при експорті, фіктивне підприємництво, зокрема карусельні схеми та викривлення бази оподаткування (приховування обсягів продажу), контрафакт, схеми по мінімізації податків на нерухомісь та землю, неофіційне підприємництво та індивідуальна економічна діяльність без реєстрації.

“Основні зловживання з ухиленням від сплати податків та мінімізацією податкових зобов’язань припадають на великомасштабні зовнішньоекономічні операції за участі великих “олігархічних” підприємств. Але боротьбу з ними ускладнює великий політичний вплив їхніх власників” – зауважив Володмир Дубровський, старший економіст CASE-Ukraine, експерт РПР.

“Контролюючі органи  продовжують шукати там, де світло, а не там, де втратили. Зрозуміло, що легко стягнути гроші з легальних платників, чиї активи на виду, і важко зловити тих, хто реально ухиляється від оподаткування й працює у тіні. Потрібно повністю реформувати і ДФС, для того, щоб змінити ситуацію”, – сказав заступник голову Всеукраїнської аграрної Ради Михайло Соколов.

Як повідомив на Форумі міністр фінансів України Олександр Данилюк, Міністерство фінансів продовжує роботу над комплексною реформою ДФС, реформою митниці, створенням Служби фінансових розслідувань, імплементацією плану BEPS та приєднанням до багатосторонньої угоди MLI (щодо внесення змін до конвенцій про уникнення подвійного оподаткування.

“Зараз принципове питання – коли буде створена Служба фінансових розслідувань, для цього треба приймати законопроект, і я сподіваюсь, що це буде зроблено найближчим часом”, – сказав міністр.

Також він зазначив, що метою проекту по реформуванню ДФС є повна заміна її складу, тобто, щоб всі конкурси пройшли прозоро, і щоб до податкової прийшли нові люди, які вибудували б новий рівень довіри між громадянами та Урядом.

“Боротьба з тінню – це продовження Майдану. Ті, хто хочуть працювати у тіні та не платити податки – викривляють конкуренцію та вбивають економіку України”, – наголосив експерт РПР, директор  Інституту соціально-економічних досліджень Ілля Несходовський.

Олександр Пасхавер, радник президента України попередив, що тінь буде вести “оборонні дії”.

“Вони будуть, допоки ми системно не змінимо цінності (адже верховенство права – це стан громадян) та інститути в державі. Нам прийдеться робити одні й ті ж реформи багато разів, й нам знадобляться настирливість та терпіння”.

Закриваючи II економічний форум, координатор платформи “Податки для економічної свободи” Олег Лиховід, як співорганізатор Форуму, запросив долучитися до спільного доопрацювання проекту резолюції Форуму на сайті: https://economic-forum.com.ua/rishennya-forumu та анонсував, що наразі досягнуто домовленість про створення найширшого об’єднання українського бізнесу – Української Ради Бізнесу, в якій очікується близько 60 учасників-асоціацій, представників близько 20 галузей економіки.

“Аби не втрачати темпу і тиску, з метою проведення реформ, на державні органи влади, ми запрошуємо представників асоціацій долучатися до участі в Українській Раді Бізнесу”, – закликав Олег Лиховид.

ВГОРУ