Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > У Києві слід розподілити повноваження мера та голови КМДА і відновити районні ради, – нардепи та експерти

У Києві слід розподілити повноваження мера та голови КМДА і відновити районні ради, – нардепи та експерти

Позначки:

Народні депутати та експерти Коаліції РПР подискутували про законопроект “Про столицю України”.

Міський голова Києва та голова Київської міської державної адміністрації мають виконувати різні функції, тому суміщення цих посад однією особою є неприпустимим, а районні ради в Києві мають бути відновлені. Із цим погодилися всі учасники дипломатичного сніданку, організованого Коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ 26 вересня, під час якого обговорювався законопроект № 2143 “Про столицю України – місто-герой Київ”.

Районні ради в Києві були скасовані у 2010 році за тодішнього мера Леоніда Черновецького та президента Віктора Януковича, нагадав автор законопроекту № 2143 народний депутат від “Слугу народу” Андрій Клочко.

Андрій Клочко. Фото РПР

“Населення районів Києва складає 250-350 тисяч людей, як у всій Ісландії, проте райони не мають власних органів місцевого самоврядування, а лише районні державні адміністрації, якими керують призначенці”, – говорить інший нардеп від “Слуги народу” Віталій Безгін.

Віталій Безгін. Фото РПР

У Києві має бути проведене нове районування, адже існуючі райони не збігаються з економічними межами громад, а КМДА не має бути одночасно виконавчим і контрольним органом. 

“Одна й та ж сама людина не може до обіду виконувати рішення, а після обіду – перевіряти їх виконання”, – аргументує Безгін. 

Префекти, які передбачаються законопроектом, будуть виконувати господарчі функції, а також зможуть блокувати незаконні рішення районних рад через звернення до суду.

“Ми готові дослуховуватися до зауважень до законопроекту, зокрема запропонованих членом Ради Коаліції РПР Анатолієм Ткачуком”, – резюмує нардеп.  

Поточна ситуація у Києві порушує Європейську хартію місцевого самоврядування, адже має бути розділення виконавчої влади та місцевого самоврядування, наголосив експерт Коаліції РПР Юрій Ганущак

Юрій Ганущак. Фото РПР

У столицях країн Євросоюзу із населенням понад 1 млн людей існує поділ на райони, а у більшості з цих міст є районні ради. У столицях без районування привабливим для бізнесу є лише центр, тоді як децентралізація дозволяє активно залучати інвестиції і в інші райони. 

Районні ради будуть ухвалювати акти разової дії, а не нормативні акти, ухвалення яких є виключною прерогативою Київради, говорить Ганущак: “Зараз Київрада розглядає по 600 рішень на одній сесії, тому потрібно її розвантажити, передавши частину повноважень районним радам. Крім цього, бюджет Києва (60 млрд грн) витрачається фактично без державного контролю, який має запровадити законопроект № 2143”.

“Цей законопроект відповідає Конституції України та Європейській хартії місцевого самоврядування, тому підтримую його ухвалення Верховною Радою у першому читанні”, – додав експерт.

У районних радах Києва має бути мінімальний рівний перелік повноважень, щоб між ними не виникало дисбалансу, але функціональна перевага має залишитися за міською радою, вважає член Ради Коаліції РПР Анатолій Ткачук.

Анатолій Ткачук. Фото РПР

Він запропонував всім стейкхолдерам обговорити та врахувати всі поточні зауваження до законопроекту № 2143, вже після чого вносити його на розгляд до Верховної Ради.

Новий закон про столицю потрібен, погодився заступник виконавчого директору Асоціації міст України Володимир Мягкоход.

Володимир Мягкоход. Фото РПР

“По багатьох пунктах законопроекту № 2143 ми є однодумцями з його авторами (повернення районних рад, розділення повноважень мера та голови КМДА) але на рівні деталей маємо багато пропозицій, наприклад, обсяг контролю КМДА за районами”, – зазначив Мягкоход, додавши, що Асоціація міст України готова долучатися до доповнень до законопроекту. 

Захід відбувся в рамках програми з інституційної розбудови Центру демократії та верховенства права, що здійснюється за фінансової підтримки Швеції.

ВГОРУ