Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Цього року влада хоче подарувати тютюновій компанії 3 млрд грн з бюджету, – експерти

Цього року влада хоче подарувати тютюновій компанії 3 млрд грн з бюджету, – експерти

У разі зниження акцизу на тютюнові вироби для нагрівання (ТВЕН), Держбюджет тільки у 2021 році недоотримає близько 3 млрд грн від акцизів. Про це йшлося під час пресконференції 1 березня, де  ГО «Життя» разом з експертами розповіли про неприпустимість створення податкових преференцій для тютюнової індустрії.

Цього сесійного тижня Верховна Рада України має розглянути законопроєкт №4278, до якого 25 лютого 2021 року, за зверненням народного депутата України Д. Арахамії, Комітет з питань фінансів податкової та митної політики вніс поправку №55 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях)», яка знижує на 30% акциз на сигарети для IQOS  і glo з 1 квітня 2021 року.

 

ФОТО УКРІНФОРМ

«Ми вимагаємо, щоб влада припинила зменшувати податки для тютюнових компаній, адже тоді Держбюджет втрачає, а індустрія натомість підвищує свої прибутки. Ми закликаємо парламент відхилити лобістські поправки. Досі в Україні сигарети айкос і гло легально продаються неповнолітнім: зниження акцизу на ТВЕН сприятиме ціновій доступності тютюнових виробів для дітей та зростанню поширеності куріння», – заявила виконавча директорка ГО «Життя» Лілія Олефір.

Зниження акцизу на ТВЕН на 30% просувається окремими політиками під тиском тютюнового лобі. Втручання та тиск тютюнової індустрії на формування податкової політики захисту людей від куріння є грубим порушенням статті 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яка ратифікована Україною.

ФОТО УКРІНФОРМ

«Майже 15 років тому Україна ратифікувала рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну. Але щоразу знаходяться політики та чиновники, які підіграють тютюновим компаніям лобіюючи їх інтереси та порушуючи норми законодавства, що прямо суперечить Рамковій конвенції. Люди мають знати тютюнових «лобістів», що прикриваються державними посадами та депутатським мандатом і давати оцінку їх роботи на наступних виборах», – наголосив виконавчий директор ГО «Антикорупційний штаб» Сергій Миткалик.

Якщо за поправку №55 проголосують, Держбюджет у 2021 році недоотримає близько 3 млрд грн від акцизу на ТВЕН. Натомість за рахунок цих коштів зростуть прибутки тютюнових компаній. Згідно з розрахунками Київської школи економіки та Vox Ukraine, з урахуванням наступних років преференційного податку для сигарет IQOS  і glo втрати Держбюджету складуть десятки мільярдів гривень. Для порівняння: у 2020 році акциз на ТВЕН становить приблизно 0,34 грн за штуку, а на сигарети – 1.21 грн за штуку. І лише завдяки ухваленим змінам, у 2021 році акциз на ТВЕНи та сигарети зрівнявся  та становить 1.45 грн за штуку.

ФОТО УКРІНФОРМ

«Підвищення акцизів – це найефективніший  механізм для скорочення поширеності куріння та наповнення бюджету. Завдяки збільшенню акцизних ставок на ТВЕНи протягом п’яти років (2021-2025) до Держбюджету надійде 103 мільярди гривень доходів, а кількість курців значно зменшиться», – підкреслила економістка та керівниця KSE Institute Наталія Шаповал.

За даними опитування КМІС, з 2019 до 2020 року куріння ТВЕН серед молоді 18-30 років зросло у 4 рази. Вперше за 10 років в Україні відновилася динаміка зростання поширеності куріння серед молодих жінок та чоловіків. Зниження акцизу на ТВЕН на 30% зробить ще більше молодих українців курцями. Уже зараз кожна п’ята українська дитина у віці 13-15 років вживає тютюнові вироби або електронні пристрої для куріння. А внаслідок вживання тютюнових виробів в Україні щороку помирає 85 тисяч українців — це 233 людини щодня! Наразі не існує жодних ґрунтовних наукових досліджень, що ТВЕНи менш шкідливі за звичайні тютюнові вироби. Вони містять понад 20 шкідливих та потенційно шкідливих хімічних речовин, яких більше, ніж у звичайній сигареті.

ФОТО УКРІНФОРМ

«У мене вже були пацієнти, що перейшли зі звичайних сигарет на так звані «електронні», але вони почали курити значно частіше та стали ще більш залежними від нікотину. Ті, хто відмовилися від тютюну, збільшують свої шанси на 80-90% прожити довше, у порівнянні з тими, хто все ще продовжує курити.  Безпечного куріння не існує: куріння будь-яких сигарет збільшує ризик раку легень у 20 разів!», – повідомив нейрохірург-онколог Антон Шкіряк.

ГО «Життя» закликає народних депутатів відхилити зниження акцизу на сигарети IQOS і glo, передбачене поправками у законопроєкті №4278 Наголошуємо, що зниження акцизного податку на ТВЕН та створення преференцій для певного виду тютюнових виробів суперечить ст. 4 Закону №2899-IV, який визначає «пріоритетність політики у сфері охорони здоров’я у порівнянні з фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з тютюновою промисловістю».

Для контактної інформації: Дмитро Полонський, медіакоординатор ГО «Життя»,  063 344 12 69, dmytro.p@center-life.org

Оригінал публікації на сайті ГО «Життя»

ВГОРУ