Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Три мільярди з держбюджету олігархам за політрекламу партій

Три мільярди з держбюджету олігархам за політрекламу партій

Позначки:

Президент Зеленський розпускає Верховну Раду. Нові вибори матимуть одну особливість, про яку слід знати кожному. Вперше за політрекламу партій під час виборів олігархи-власники телеканалів зможуть отримати компенсацію з державного бюджету загальною сумою до 3 мільярдів (!) гривень. Це якщо терміново не внести зміни до закону.

Чому це так: 

1. На цих виборах вперше діятиме правило – всі витрати на агітацію партіям-переможцям компенсуються після виборів коштами платників податків (з бюджету). (Закон про політичні партії, стаття 17-4. Прийнята 8.10.2015)

2. Максимальний розмір виборчого фонду, за законом, складає 375 мільйонів гривень. (Закон про вибори народних депутатів. Стаття 48)

3. Вже зараз, згідно останньої соціології, до Верховної Ради проходить (за умови зниження виборчого бар’єру до 3%) 8 партій. Ймовірно, їх стане більше, оскільки щонайменше додасться політична партія Голос Святослава Вакарчука. Шанси зростуть і у Самопомочі та Свободи. Тож можна припустити, що у Парламенті буде 10 партій.

4. 10 партій * 375 мільйонів = 3,75 мільярди гривень.

5. Дані парламентських виборів минулих років показували, що частка витрат на телевізійну агітацію складає 80%.

Гарантія повернення коштів з держбюджету стимулюватиме марнотратство тих партій, які гарантовано проходять.

Зараз фракції погоджують зміни до закону про вибори, щоб скасувати мажоритарку та зменшити прохідний бар’єр. Тож необхідно публічно тиснути, щоб скасувати також правило про безумні компенсації для олігархів із бюджету! Це неприпустимо для нашої країни викидати гроші платників податків на телевізійну рекламу. У більшості західноєвропейських країн телевізійна реклама партіям заборонена взагалі. Ви не побачите її в Англії, Франції чи Німеччині.

Центр демократії та верховенства права пропонує наступні прості, але дієві зміни:

1. Зменшити максимальні витрати партії на вибори до 100 мільйонів гривень.

2. Заборонити компенсацію з бюджету витрат на агітацію у ЗМІ.

Ці зміни внести просто. Та для цього потрібен публічний розголос і тиск.

Тарас Шевченко для УП

ВГОРУ