Конституційний Суд України 6 червня визнав неконституційними норми закону “Про запобігання корупції”, які зобов’язували співробітників антикорупційних громадських організацій подавати електронні декларації про доходи.
КСУ своїм рішенням визначив, що положення пункту 5 частини першої статті 3, абзацу третього частини третьої статті 45 Закону № 1700 “Про запобігання корупції”, пункту 2 розділу II “Прикінцеві положення” Закону № 1975 “Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб” не відповідають Конституції України.
Нагадаємо, 20 липня 2018 року експерти Реанімаційного Пакету Реформ передали на розгляд Конституційного Суду конституційне подання щодо неконституційності електронного декларування для представників антикорупційних організацій. Це подання підтримали своїми підписами 65 народних депутатів.
Одним з уповноважених представників суб’єкта цього подання була співголова Ради РПР, член правління ЦППР Юлія Кириченко. Вона зазначала, що, немає жодної логіки у включенні людей, які не виконують державних функцій, до закону про запобігання корупції, суть якого полягає у виявленні розкрадання коштів із державного бюджету чи отримання незаконного збагачення від обійманої посади.
«Закон є дискреційним за видом діяльності ГО. Ми не можемо виходячи з певного виду діяльності встановити для громадських організацій додаткові функції, які обтяжують їх. Можна запроваджувати додаткову звітність для всіх суб’єктів такої форми організації. Але ось ви ГО, яке займається антикорупційною діяльністю, тому маєте виконувати ще певний перелік – це вже дискримінація за видом діяльності», – наголошувала Кириченко.