Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Третина підприємців вважають неформальні стосунки з владою важливими для успіху бізнесу, — опитування

Третина підприємців вважають неформальні стосунки з владою важливими для успіху бізнесу, — опитування

2 грудня 2021 року Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) презентував третій епізод опитування українських експортерів та імпортерів щодо контрабанди, «сірого імпорту» та корупції на митниці. 

За оцінками респондентів, у 2021 році частка «товарної контрабанди» або «сірого імпорту» на ринку складає 21,1 %. Це менше, ніж у 2020 та у 2018 роках (24,2 % та 25,3 % відповідно). Водночас у 2021 році майже 74 % підприємств змогли оцінити частку «сірого імпорту» на своєму ринку, що більше, ніж у двох попередніх хвилях опитування.

Ну думку бізнесу, для усунення «сірого імпорту» з ринку потрібно спростити та здешевити митні процедури, а також протидіяти «карго-компаніям» та створити системи контролю за товарами від імпорту до продажу.

Понад ¾ опитаних підтримують криміналізацію контрабанди товарів комерційного призначення. 51,4 % пропонує ввести кримінальну відповідальність без позбавлення волі. За кримінальну відповідальність із позбавленням волі виступає 27,2 %. Проти криміналізації виступає 15,5 % опитаних підприємців.

36,5 % опитаних вважають, що для успіху бізнесу важливі неформальні відносини хоча б з одним органом влади. Це менше, ніж у трьох попередніх хвилях опитування, коли респондентам поставили це запитання. У трійці найважливіших із погляду «дружби» для бізнесу органів влади — митні, податкові та правоохоронні органи.

У 2021 році збільшилися частка підприємців, які стикаються з корупцією на митниці. У 2021 році респонденти частіше називали корупцію та хабарництво серед проблем на митниці, ніж у 2020 році, хоча вони й не є серед основних перешкод для бізнесу, зазначила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків. «Важливість корупції зменшується, у порівнянні з іншими перешкодами для експорту та імпорту, яке ми зафіксували цього року», — додала вона.

За словами старшої наукової співробітниці ІЕД Ірини Федець, оцінка роботи митниці прямо пов’язана з оцінкою рівня корупції. «Чим меншим, на думку підприємців, є рівень корупції, тим краще вони оцінюють роботу митниці. Тому загальне враження від роботи митниці в експортерів та імпортерів у тому числі складається на основі їхніх думок щодо корупції на митниці», — розповіла вона.

Завантажити PDF

Опитування проведено методом кількісного телефонного опитування за допомоги комп’ютера (CATI — computer assisted telephone interviews). Усі інтерв’ю були проведені з представниками підприємства, які можуть оцінити економічне становище підприємства та умови здійснення зовнішньоекономічної діяльності (власники, директори, заступники директора, головні бухгалтери, керівники відділу або заступники керівника відділу, пов’язаного зі здійсненням експорту чи імпорту).

В опитуванні взяли участь 1006 підприємств зі всієї України, за винятком тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, а також окремих регіонів Донецької та Луганської областей, що не контролюються урядом України.

Це вже шоста хвиля опитування, проведена ІЕД. Попередні було проведено у 2015, 2016, 2017, 2018 та у 2020 році.

ВГОРУ