Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > ТI та РПР вимагає від ГПУ відзвітувати щодо перебігу розслідування корупційних злочинів часів Януковича

ТI та РПР вимагає від ГПУ відзвітувати щодо перебігу розслідування корупційних злочинів часів Януковича

Генеральна прокуратура України ще в березні 2014 року відкрила перші кримінальні провадження проти екс-президента-втікача Віктора Януковича та представників його корупційного режиму.

Ключові фігуранти справ перераховані в санкційному списку Європейського Союзу – Віталій Захарченко, Віктор Пшонка,  Олена Лукаш, Андрій Клюєв, Віктор Ратушняк, Олександр Янукович, Артем Пшонка, Сергій Клюєв, Микола Азаров, Сергій  Курченко,  Дмитро Табачник, Сергій Арбузов, Юрій  Іванющенко, Олександр Клименко, Едуард Ставицький. Досі немає жодного обвинувального вироку по фігурантам цих справ.

Transparency International Україна та Антикорупційна група Реанімаційного Пакету Реформ весь час уважно відслідковують перебіг цих розслідувань. За наявною у нас інформацією, відносно власне Віктора Януковича розслідуються кримінальні провадження щодо заволодіння Межигір’ям та Сухолуччям, зловживань по «справі Укртелекому» та отримання неправомірної вигоди під виглядом авторської винагороди за публікацію книг.

Також розслідуються ряд проваджень, проти поплічників Януковича, згаданих вище. І хоча ці справи, вочевидь, не охоплюють всіх масштабних корупційних зловживань, які мали місце за часів правління Януковича, навіть вони досі не направлені до суду з обвинувальними актами.

Важливо розуміти, що ключовим у цих провадженнях є не лише притягнення до відповідальності винуватих, а й повернення державі їх корупційних активів. Деякі з них вже довгий час заарештовані в Україні, країнах Європейського Союзу та інших державах світу. Проте, ці активи не можуть без вироку бути безкінечно під арештом. У зв’язку з цим, для України існує висока вірогідність їхньої втрати. Це вже сталося з активами братів Клюєвих у Австрії, коштами на банківському рахунку Злочевського у Великобританії.

Transparency International Україна, Антикорупційна група Реанімаційного Пакету Реформ вкотре наголошують: для повернення корупційних активів має бути якісне представлення обвинувачення в судах і, як наслідок, – судові вироки з конкретними доказами винуватості особи з подальшою конфіскацією активів, здобутих злочинним шляхом. Часу забезпечити такі вироки у ГПУ  практично не залишилось.

Саме тому, ми публічно звертаємось до Генерального прокурора України Юрія Луценка з вимогою відзвітувати перед суспільством щодо перебігу розслідування всіх корупційних злочинів Януковича та його поплічників, а також поінформувати, чому до цього часу вони не знайшли свого логічного завершення, а провадження не направлені до суду для розгляду по суті. Також громадськість вимагає від Генпрокурора назвати чіткі терміни, коли це буде зроблено.

Нагадуємо, 100 днів на посаді Генпрокурора вже минуло, а якісних змін щодо розслідування цих вкрай важливих для держави та суспільства питань досі не спостерігається.

Реальне покарання корупціонерів зі складу попередньої влади на чолі з Віктором Януковичем має стати дієвим превентивним заходом для охочих це повторити. Корупція має бути покарана, а гроші, здобуті злочинним шляхом, незалежно від того, де і в якому вигляді вони заховані, повернуті українському народу.

ВГОРУ