Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > «Теперь заживем!». Як і для чого Росія створила мережу телеграм-каналів для окупованих нею територій

«Теперь заживем!». Як і для чого Росія створила мережу телеграм-каналів для окупованих нею територій

«Детектор медіа» викрив мережу анонімних телеграм-каналів Росії для окупованих територій. Спойлер: телеграм-канали окупантів є не лише на окупованих територіях.

Український сегмент телеграма суттєво змінився з початку великої війни. «Детектор медіа» зафіксував створення й просування нових анонімних телеграм-каналів. Значна їх частина — канали, які Росія використовує для легітимізації окупації конкретних населених пунктів і встановлення контролю над інформаційним середовищем. «Детектор медіа» дослідив такі телеграм-канали, щоби зрозуміти, як Росія використовує їх для поширення пропаганди та чи користуються такі канали популярністю.

У цьому дослідженні такі канали ми називаємо окупаційними. Тобто це телеграм-канали, що в назві чи описі мають згадку конкретного міста або регіону України, які перебували чи досі перебувають під окупацією після 24 лютого. Також це телеграм-канали населених пунктів, які Росія планує чи планувала захопити. Всі ці канали поширюють російську пропаганду. Канали, що стосуються територій, окупованих Росією до 24 лютого 2022 року, ми в даному дослідженні не аналізували.

Які канали створили російські окупанти в телеграмі?

Нам вдалося знайти 88 новостворених телеграм-каналів окупантів. Проте їх перелік росте. Переважну більшість таких каналів створили 24 лютого або ж декілька днів після того. Тобто значну частину локальних каналів створили задовго до реальної військової окупації населених пунктів, а деякі з них окупувати так і не вдалось. Умовно такі канали можна розділити на дві категорії:

Найбільше каналів на півдні, сході та півночі, зокрема навколо Києва. Це логічно, адже саме в цих областях території були або досі залишаються окупованими. Бачимо також канали населених пунктів, які так і не були окуповані росіянами. Приміром, телеграм-канал містечка Березань під Києвом. Тобто росіяни планували його окупувати й намагались інформаційно підготуватися. Окупація не вдалася, тож телеграм-канал став непотрібним.

Проте найбільше привертають увагу такі канали в Житомирській та навіть Львівській (телеграм-канал Червонограда) областях. Такі телеграм-канали є непрямим підтвердженням того, що Росія не планує зупинятися на східних та південних регіонах.

Чи популярні телеграм-канали російських окупантів?

Важливо розуміти, що перевірити ботоподібність підписників телеграм-каналів неможливо, адже телеграм не дає перелік профілів, підписаних на канал. Так само неможливо перевірити географію підписників. Проте про автентичність популярності телеграм-каналів можна судити з інших показників. Зокрема, з динаміки приросту підписників. Переважну більшість цих телеграм-каналів створено в кінці лютого або ж на початку березня. Саме стрімке зростання / падіння кількості підписників непрямо вказує на ботів. Наприклад, телеграм-канал «Бердянськ завтра», де ми спостерігаємо неприродний стрибок кількості підписників між 28 і 29 березня. Примітно, що в цей час у місті не було мобільного зв’язку, а з операторів кабельного інтернету працював лише «Укртелеком».

Далі в більшості каналів — активні відписки. Пояснень може бути декілька. Перше: телеграм видаляє ботів. Так, телеграм регулярно видаляє ботів, хоч і публічно про це майже не повідомляє, на відміну від інших соціальних мереж. Друге пояснення: брак ресурсів. Немає сенсу вести телеграм-канали населених пунктів, які, ймовірно, не будуть захоплені найближчим часом.

Крім того, знайти частину цих каналів було технічно важко, бо сам телеграм приховує їх у пошуку. Зазвичай телеграм робить таке, коли фіксує накрутку кількості користувачів.

Постійний приріст підписників спостерігаємо в основному в каналів із Херсона і Запорізької області. Вірогідно, Росія вирішила сфокусуватися на промоції цих каналів. Не виключено, що жителів окупованих Росією територій змушують підписуватися на певні телеграм-канали. Свідчень про спроби Росії контролювати інформаційний простір є безліч. Детальну динаміку підписників телеграм-каналів окупантів можна знайти тут.

Що пишуть канали російських окупантів у телеграмі?

Загалом змістовне наповнення телеграм-каналів очікуване. Бачимо відверту російську пропаганду та дезінформацію. Найчастіше згадуються російські політики та представники окупаційної влади раніше загарбаних частин Донеччини та Луганщини. Значна більшість цих телеграм-каналів просто дублює контент російських пропагандистських медіа. Проте телеграм-канали локальні, тож є частина контенту, безпосередньо релевантна для мешканців конкретних міст і селищ. Пропагандисти часто намагаються вдавати «своїх», щоб отримати хоч якусь довіру від місцевих. Проте деталі їх нещадно виказують. До прикладу, Приморськ назвали «смт», хоча це вже давно місто. Або ж «паски» обізвали «куличами».

Найпопулярніші теми телеграм-каналів окупантів

Чому можна вважати, що «окупаційні» телеграм-канали створює саме Росія?

По-перше, чітка координація. Телеграм-канали створені за конкретним принципом. Ба більше, частина — під одним брендом. І це стосується каналів населених пунктів півночі, півдня та сходу. Тобто так синхронно й одночасно створити цілу мережу телеграм-каналів від Василькова до Токмака можна, лише якщо є чітка координація. Окрім того, більшість каналів створили 24 лютого, що знову змушує сумніватися у природній, добровільній і швидкій організації прихильників «русского мира».

По-друге, тісні взаємозв’язки на основі поширень та згадок між «окупаційними» телеграм-каналами, а також їхні зв’язки з російськими пропагандистськими каналами, що на візуалізації позначені як «Інші». Величина кола зображає кількість підписників, напрям стрілок — який канал поширив чиї дописи. Графік інтерактивний — наведіть на візуалізацію, щоб отримати більше інформації.

Скупчення окупаційних каналів — багато жовтих кіл орієнтовно одного розміру — показують мережу, створену під одним брендом: всі канали названі за одним принципом, де спершу йде назва населеного пункту, а потім додаток «ru»; у всіх однакове основне фото — російський прапор. Примітно, що коли певні населені пункти захопити не вдалося, то  «ru» замінили на «ua» та «ru ua», проте пропаганди від цього не поменшало. Бачимо, що канали цієї мережі дуже тісно пов’язані між собою. Постійні поширення дописів одне одного та майже повна відсутність поширень дописів інших каналів створює певний інформаційний вакуум. Тобто якщо користувач підпишеться на такий канал, то побачить багато поширень і згадок інших каналів, що створює ілюзію розмаїття джерел, хоч насправді всі ці канали наповнені однаковими дезінформаційними меседжами.

Повідомлення решти каналів регулярно поширюють пропагандистські телеграм-канали російських медіа. Цікаво в цій схемі побачити білоруський телеграм-канал «Желтые сливы», який є відверто пролукашенківським. Чи проросійського блогера та політика Анатолія Шарія. Також трапляється телеграм-канал, який СБУ визнала таким, що адмініструється російською розвідкою.

Виготовлення цього дослідження стало можливим завдяки фінансовій підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданій через проєкт «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією «Internews». Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю громадської організації «Детектор медіа» та не обов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та «Internews».

Детектор медіа

ВГОРУ