Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Французька модель реєстрації кандидатів у президенти – Тарас Шевченко

Французька модель реєстрації кандидатів у президенти – Тарас Шевченко

Виборча застава у 2,5 мільйони гривень хоч і є однією з найбільших у світі, не стала ефективним засобом обмежити кількість кандидатів у Президенти. Навпаки, цього разу їх рекордна кількість – 44! Дехто каже, треба підняти заставу ще вище (яку, до речі, у нас повертають лише тим, хто пройшов до другого туру). Та, на мою думку, це хибна логіка. Великі гроші – це у першу чергу перевага для олігархів і обмеження для тих, хто не має від них підтримки.

Натомість, я би пропонував для України запровадити французьку модель. Кандидат у Президенти Франції має зібрати 500 підписів. Правда не простих! Підпис за кандидата може поставити лише член парламенту, депутат або мер місцевого рівня. Всього осіб, які мають право підпису у Франції – 42 тисячі. 500 підписів становить 1,2% від них. З одного регіону може бути враховано не більше 10% голосів. Свій підпис можна поставити лише за одного кандидата.

Для України цю модель варто адаптувати з деякими змінами. Кандидат має отримати 100 підписів депутатів обласних рад або Верховної Ради. Підписатися депутат може лише за одного кандидата. І список підписів є публічним. Підписи депутатів рівня сільських рад та об’єднаних громад можуть в умовах України бути занадто простими для підкупу.

Критерій 100 підписів є значно кращим як ефективний бар’єр для серйозних кандидатів. Для кандидатів, які входять до першої десятки електоральних симпатій навряд чи буде пробемою їх зібрати. Однак 100 підписів за відверто технічних не прохідних кандидатів зібрати буде дуже важно. Підписи також є кращим способом боротьби з клонами – кандидатами з однаковим прізвищем.

Щодо ризиків. Можуть бути факти підкупу, коли депутати продаватимуть свій підпис. Цього не можливо уникнути на 100%. Однак депутат також буде нести й політичну відповідальність – відповідати перед виборцями і журналістами, чому він підписався за того чи іншого кандидата. У Франції, до речі, кандидати не збирають підписи з підписниими листами. Всі, хто має право визначитися з кандидатом, отримують спеціальний бюлетень і самостійно надсилають його до Конституційної Ради, яка оголошує як проміжні так і фінальні результати.

Ще один ризик – не можна ставити надмірно високу кількість підписів. Адже надмірно висока кількість буде підйомною лише для влади і надвеликих партій.

Переконаний, що французька модель є кращою – вона даватиме більш ефективний фільтр, завдяки якому не було б 44 кандидати. Система з підписами також значно краще обмежує технічних і непрохідних кандидатів. Така система також зменшує переваги олігархів та їхніх друзів, які можуть собі дозволити заставу будь якого розміру.

Тарас Шевченко для Української Правди

ВГОРУ