Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Світлана Бубенчикова “Підписання декларацій з сімейним лікарем: правила та що потрібно знати”

Світлана Бубенчикова “Підписання декларацій з сімейним лікарем: правила та що потрібно знати”

Позначки:

Світлана Бубенчикова для Факти.ICTV

Вже майже місяць по всій території України триває кампанія “Лікар для кожної сім’ї”. На сайті Електронне здоров’я вже можна побачити, що кількість декларацій зросла до 1184202 і ця цифра постійно збільшуєтьсяПочинаючи з 2 квітня, кожен пацієнт має можливість офіційно підписати декларацію зі своїм сімейний лікарем, педіатром, терапевтом.

Що ж означає термін “сімейний лікар” і хто саме може ним бути

Сімейний лікар (в Україні — лікар загальної або сімейної практики) — лікар, який отримав спеціалізовану багатопрофільну підготовку з надання первинної медико-санітарної допомоги членам родини будь-якого віку та статі.

Серед основних вимог з боку Всесвітньої організації сімейних лікарів (WONCA) можна виділити наступні:

Посаду сімейного лікаря може займати лікар, який пройшов підготовку в інтернатурі за спеціальністю “Загальна практика — сімейна медицина”, або лікарі за спеціальностями “Лікувальна справа” і “Педіатрія”, що пройшли підготовку у вищих медичних закладах післядипломної освіти за спеціалізацією із сімейної медицини і отримали сертифікат за спеціальністю “Загальна практика — сімейна медицина”.

Основні аспекти, що необхідно знати 

Кінцевого терміну підписання декларацій немає. Підписати декларацію із сімейним лікарем, терапевтом або педіатром може кожна людина, яка постійно проживає в Україні, незалежно від місця реєстрації.

Візьміть паспорт, індивідуальний податковий номер та мобільний телефон, а для дитини – свідоцтво про народження.

Важливо пам’ятати, що заклад, у якому працює обраний вами лікар, має бути підключеним до системи Електронне здоров’я. Перевірити цю інформацію ви можете, звернувшись до реєстратури, лікаря, або самостійно на сайті.

Для внутрішньо переміщених осіб немає жодної перешкоди, щоб підписати декларацію з вибраним лікарем. Якщо пацієнт має паспорт громадянина України, ніякі додаткові довідки, окрім індивідуального податкового номеру, не потрібні.

Якщо немає можливості подати паспорт громадянина України, щоб підписати декларацію про вибір лікаря, будь-яка людина, що має право на проживання на території України, може подати один із документів:

Як зможуть підписати декларацію з лікарем люди з обмеженими фізичними можливостями, літні люди, які не мають мобільного телефону, опікунів та можливості фізично прийти до лікаря на прийом? В таких випадках, їм достатньо висловити своє бажання про підписання декларації з певним сімейним лікарем (по телефону реєстратури чи самого лікаря).

За організацію процесу підписання декларації на дому несе відповідальність заклад з надання первинної медичної допомоги, до якого вони звертаються.

Якщо вам відмовляють у праві вільно вибрати лікаря незалежно від місця реєстрації, посилайтесь на Наказ МОЗ № 503 від 19 березня 2018 року про “Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу (ПМД)”.

Саме цей документ регламентує процес вибору лікаря, подання та припинення дії декларації з вибору лікаря. Згідно п. 2 про “Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу” пацієнт (його законний представник) “має право обрати лікаря, який надає ПМД, незалежно від зареєстрованого місця проживання пацієнта”.

Уповноважена особа медичного закладу (реєстратор, медсестра, лікар тощо) внесе дані пацієнта та контактний номер телефону у систему Електронне здоров’я. Після введення даних пацієнт отримує СМС-повідомлення з кодом на вказаний номер телефону, який уповноважена особа вводить у систему для підтвердження. Примірник декларації роздруковується із системи для перевірки.

Необхідно перевірити усі свої дані. Якщо помітили помилку – скажіть про це уповноваженій особі медзакладу.

Оцінюючи процес підписання декларацій, маю зауважити, що технічно він забезпечений досить зручно.

Перед усім, важливо, щоб заклад з надання первинної медичної допомоги (або лікар) був зареєстрований в будь – якій з електронних медичних систем, які доєднані до сервісу Електронне здоров’я.

Якщо пацієнт інформаційно підготовлений щодо процедури підписання декларацій, а медичний заклад (лікар) технологічно готовий до організації цієї процедури, тоді буде легко пройти цей шлях від початку до кінця без ускладнень.

Відповідальність за підписання декларацій, на мою думку, несе як система охороні здоров’я (на даний час – первинній ланці надання медичних послуг), так і сам пацієнт.

Світлана Бубенчикова для Факти.ICTV

ВГОРУ