Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Судова реформа заблокована Вищою радою правосуддя, – експерти

Судова реформа заблокована Вищою радою правосуддя, – експерти

Позначки:

Чому гальмується судова реформа? Як треба реформувати СБУ? Чи є ефективною реформа Генпрокуратури? Про це говорили спікери “Форуму реформ: на шляху до Вільнюса” під час панельної дискусії №3 Верховенство права: як побудувати справедливу систему правосуддя та органів правопорядку?

Судова реформа – основа боротьби з корупцією

Судова реформа майже не просунулася з моменту її запуску в 2014 році. Зараз вона заблокована Вищою радою правосуддя (ВРП), наголошує виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик.

Проведення судової реформи покладено на сам об’єкт реформи – це і є ключовою проблемою, впевнений заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда.

“ВРП не стала агентом змін. Тому закон №193-IX (Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування) – це лише спосіб вийти з критичної ситуації навколо оцінювання та добору суддів”, – каже експерт.

Він запропонував розглядати судову реформи як набір проектів: “За кожен проект має відповідати орган, який проведе реалізацію цього проект від створення закону і до належної імплементації”.

Від успіху судової реформи буде залежати й успіх антикорупційної реформи. Але зміни у судовій системі мають хаотичний характер і призводять до нестабільності судової гілки влади, говорить Перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Ярослав Юрчишин.

“Ми створюємо Верховний Суд, одразу же влада заявляє про необхідність його скорочувати. Це викликає відчуття неможливості здійснювати подальше судочинство адекватно”, –  говорить депутат.

Успішними були саме ті реформи, які були чітко артикульовані владою під тиском громадянського суспільства: перезавантаження Національного агентства з питань запобігання корупції, повернення статті про незаконне збагачення, запуск ефективного механізму захисту викривачів.

“А є ситуації, коли не було чіткої артикуляції (перезапуск ВРП) і результатів немає”, – резюмує Юрчишин.

Боротьба з корупцією не може здійснюватися тільки в одній сфері. Особливо, коли проблема є такою глибокою, як в Україні, звертає увагу керівниця Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI) Ека Ткешелашвілі.

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) є прикладами успіху антикорупційної реформи. Але цей успіх може нівелюватися вадами судової реформи.

“Відсутність прогресу в судовому компоненти реформі часто були спричиненні рішеннями Конституційного суду. Ці рішення можуть поставити під загрозу систему Е-декларації. Не можна робити антикорупційні заходи лише в одній сфері – треба працювати всебічно”, – підкреслює Ткешелашвілі. 

Перезапуск ДБР з порушенням верховенства права?

Звільнення директора Державного бюро розслідувань (ДБР) Романа Труби відбулося за відсутності реальних підстав. На це звернув увагу керівник проекту Центру політико-правових реформ Євген Крапивін.

У законодавстві відсутній професійний критерій для звільнення директора ДБР на кшталт аудиту для НАБУ.

“Парламент через ухвалення законопроекту №2116 звільнив директора ДБР попри всяких підстав, порушивши верховенство права”, – каже експерт.

Одним з варіантів законної процедури звільнення директора ДБР, за словами Крапивіна, було би відкриття кримінального провадження щодо нього.

Реформа СБУ – позбавлення невластивих функцій

Реформу Служби безпеки України гальмує її очільник Іван Баканов, впевнений голова правління Центру Протидії Корупції Віталій Шабунін.

“Баканов подав законопроект, який зберігає всі існуючі проблеми в СБУ. Він фактично зберігає управління К і можливість втручання в економічну діяльність”, – застерігає експерт. 

При реформі необхідно також демілітаризувати СБУ, адже діяльність служби має відповідати стандартам НАТО. Про це говорив заступник голови Консультативної місії ЄС з реформування сектору цивільної безпеки в Україні Фредрік Весслау.

 

Реформа ГПУ: перші результати

Зараз вже звільнено 55% прокурорів на першому етапі переатестації, звітується Генеральний прокурор Руслан Рябошапка

Однією зі складових реформи ГПУ він назвав підготовку нових стандартів оцінювання діяльності прокурорів. 

“Зараз готується система оцінювання роботи. Від системи залежить система стимулювання роботи. Невдовзі цей проект запропонуємо для громадського обговорення”, – анонсує Рябошапка. 

Реформа прокуратури одним з найбільш масштабних в Україні і  вона вже приносить результати, вважає Фредрік Весслау.

Модератори:

Переглянути фото з “Форуму реформ”

Читати драфти аналітичних брифів з питань реформ в Україні, підготовлених до URC 2020

ФОРУМ РЕФОРМ: НА ШЛЯХУ ДО ВІЛЬНЮСА  відбувся в рамках підготовки до щорічної Міжнародної конференції з питань реформ в Україні – Ukraine Reform Conference (URC), яка в липні 2020 року відбудеться у Вільнюсі (Литовська Республіка). Метою Форуму є обговорення прогресу впровадження реформ за перші півроку діяльності Парламенту і Уряду та пріоритетів реформ в Україні на 2020-21 роки.

Захід організовано Коаліцією РПР у партнерстві з Посольством Литовської Республіки в Україні за підтримки Міністерства закордонних справ Литовської Республіки, Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI – програма фінансується Європейським Союзом і співфінансується та реалізується Міністерством закордонних справ Данії), Проекту ЄС «Право-Justice», Міжнародного фонду «Відродження», Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, та проекту Програми розвитку ООН в Україні «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», який фінансується Міністерством закордонних справ Данії.

ВГОРУ