Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Судова реформа: “по-новому” чи по-справжньому?

Судова реформа: “по-новому” чи по-справжньому?

РПР вимагає прийняти зміни до Конституції щодо правосуддя лише разом з ефективним механізмом їхнього впровадження, який відповідає очікуванням суспільства.

2 червня 2016 року Верховна Рада планує розглянути зміни до Конституції щодо правосуддя разом із новою редакцією закону “Про судоустрій і статус суддів”.

30 травня Президент вніс до парламенту проект нової редакції закону “Про судоустрій і статус суддів” №4734 (далі – законопроект 4734). На жаль, цей законопроект не відповідає очікуванням суспільства щодо проведення повноцінної судової реформи, оновлення суддівського корпусу та забезпечення незалежності суддів.

Основні недоліки законопроекту:

У разі збереження цих недоліків, негативна ситуація в судовій системі може лише законсервуватися, а політичні органи й далі зможуть маніпулювати суддями через голів судів.

Крім того, якщо не буде своєчасно підготовлено і внесено зміни до закону про Вищу раду юстиції, то у разі набрання чинності змінами до Конституції та новим законом про судоустрій жодного суддю не можна буде притягнути до дисциплінарної відповідальності, у тому числі звільнити з посади.

Експерти Реанімаційного Пакету Реформ неодноразово наголошували на тому, що попри певні недоліки зміни до Конституції можуть дати поштовх для повноцінної судової реформи. Але для цього такі зміни мають бути підкріплені пакетом імплементаційних законів, зокрема, щодо:

Також звертаємо увагу на відсутність імплементаційних законів, які врегульовують питання адвокатури, доступу до правничої професії, конкурсного добору Генерального прокурора і суддів Конституційного Суду, зміни повноважень Конституційного Суду, зокрема процедуру розгляду конституційної скарги. Всі ці питання повинні бути врегульовані для належного впровадження змін до Конституції.

Тому ми не підтримуємо ідеї щодо ухвалення змін до Конституції і закону про судоустрій і статус суддів в цілому уже 2 червня 2016 року.

Закликаємо народних депутатів України:

ВГОРУ