Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > “Співбесіди по 6 хвилин, оцінка 5 тисяч суддів за кілька місяців – неадекватні цифри для кваліфікаційного оцінювання суддів” – Громадська рада доброчесності

“Співбесіди по 6 хвилин, оцінка 5 тисяч суддів за кілька місяців – неадекватні цифри для кваліфікаційного оцінювання суддів” – Громадська рада доброчесності

Позначки:

Зміна методології кваліфікаційного оцінювання суддів, відсутність прозорості в процесі оцінювання та неврахування позиції громадськості, а також недоброчесність членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів – Громадська Рада Доброчесності назвала причини свого виходу з процесу кваліфікаційного оцінювання суддів.

Про це члени ГРД оголосили на брифінгу, який відбувся в Українському кризовому медіа-центрі.

“Очищення судової системи від недоброчесних та негідних суддів було ключовою вимогою Революції Гідності. Ми, члени ГРД, вірили, що ВККС стане нашим партнером у досягненні цієї мети, однак всі спроби налагодити співпрацю були провалені. При конкурсі до Верховного Суду співпраця з нами стала засобом легітимізації протягування до органу потрібних суддів”, – коментує Галина Чижик, членкиня ГРД.

Однак, за словами громадської діячки, останньою краплею стало проведення співбесід з суддями у п’ятницю, 23 березня, коли одна з колегій ВККС за півтори години встигла провести співбесіди із 9 суддями.

“Це лише підтверджує, що кваліфікаційне оцінювання – конвеєр, єдина мета якого – зберегти суддям посади та відзвітувати про “успішне завершення” реформи. Як наслідок, вже у “реформованих” судах опиняться і судді Майдану, і судді, які часто відвідують окуповані території, що загрожує національній безпеці країни, і судді, статки яких не відповідають задекларованим доходам, і судді, які причетні до ухвалення  свавільних рішень, які стали предметом розгляду ЄСПЛ”, – заявляють у офіційній заяві члени Громадської Ради Доброчесності.

Член ГРД Роман Маселко наголосив на тому, що судова реформа передбачала прозорість процесу і участь громадськості, однак станом на даний момент обидва цих фактори будуть в судовій реформі відсутні.

“Умовна прозорість ще була під час конкурсу до Верховного Суду. Хоча головні рішення ухвалювались за зачиненими дверима, однак співбесіди тривали по годині і ці дані були доступними. Зараз же нема ні трансляції, ні інформації про співбесіди. Щодо участі громадськості – то наші зауваження не були почутими, тому ми виходимо з процесу. Цей інструмент неробочий, він вже не діє”, – сказав Роман Маселко.

Маселко нагадав також, що у ВККС оцінку суддів проводять особи, проти яких відкриті кримінальні провадження, які не підтвердили свою доброчесність, демонструють ознаки неналежного е-декларування та підозрюються у фальшуванні документів.

“Зміни до регламенту та методології оцінювання суддів стали останньою краплею. Співбесіди по 6 хвилин, за які просто неможливо адекватно оцінити суддю, план оцінити 5 тисяч суддів за кілька місяців – це нереально. Тривожить повна відсутність прозорості і зрозумілості по оцінюванню – неможливо побачити, хто, кому і за що поставив конкретну оцінку. Годі й говорити про доброчесність членів ВККС, які не мають права оцінювати інших суддів на предмет доброчесності”, – підсумував член ГРД Михайло Жернаков.

Члени ГРД наголосили, що, попри вихід з процесу кваліфікаційного оцінювання суддів, оцінювати суддів на предмет доброчесності не припинять.

“Боротьба триває, змінюються лише методи”, – кажуть у ГРД.

Нагадаємо, ВККС опублікувала заяву про те, що висновки ГРД насправді беруться до уваги, за винятком випадків, коли їхні дані не відповідають регламенту ВККС.

ВГОРУ