Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Спільний висновок щодо конституційності створення та діяльності ВАКС

Спільний висновок щодо конституційності створення та діяльності ВАКС

6 жовтня в Конституційному Суді відбувся розгляд вкрай важливої для боротьби з корупцією справи, яка стосується конституційності створення та діяльності ВАКСу.

У зв’язку з цим Центр політико-правових реформ публікує спільний висновок щодо конституційності створення та діяльності Вищого антикорупційного суду України.

Позиція експертів ЦППР: Закон України «Про Вищий антикорупційний суд», який оспорюється в Конституційному Суді України, є конституційним, оскільки:

  1. Вищий антикорупційний суд є вищим спеціалізованим судом, який створений відповідно до Конституції України. ВАКС не є надзвичайним чи особливим судом, створення яких не допускається згідно з Конституцією.
  2. ВАКС розглядає справи відповідно до процесуальних кодексів України (як і інші суди): в більшості випадків відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, а також відповідно до Цивільного процесуального кодексу. Правила, які застосовує ВАКС у судочинстві, є універсальними і стосуються однаковою мірою звичайних судів.
  3. Апеляційна палата ВАКС переглядає судові рішення, ухвалені ВАКС як судом першої інстанції. Конституція України гарантує право на апеляційне оскарження, а не обов’язкове існування окремих судів різної інстанції. Судді Апеляційної палати ВАКС засідають і розглядають всі справи окремо від інших суддів ВАКС.
  4. Конституція України не містить норм, які забороняють Парламенту вносити зміни до ухвалених законів (в т.ч. до Закону «Про Вищий антикорупційний суд»), тим чи іншим способом.
  5. Конституція України дозволяє встановлювати на рівні закону додаткові вимоги для призначення на посаду судді, а також інші вимоги щодо освіти та стажу професійної діяльності для суддів спеціалізованих судів.
  6. Громадська рада міжнародних експертів не відіграє вирішальної ролі у доборі кандидатів на посади суддів ВАКС і не становить загрози для суверенітету України, оскільки такий орган не є суб’єктом владних повноважень.
  7. Закон України «Про Вищий антикорупційний суд» передбачає належні умови для функціонування ВАКС та діяльності його суддів, а у Державному бюджеті України окремо визначаються його видатки, що повністю відповідає Конституції України і не порушує принцип незалежності та недоторканності суддів.

Завантажити повний текст висновку

AMICUS CURIAE розроблений проєктами міжнародної технічної допомоги (Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні, програма USAID «Нове правосуддя» та IDLO) в межах загальної підтримки антикорупційної та судової реформ в Україні.

ВГОРУ