Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > Скасування формули Роттердам+ дозволить знизити тарифи на електроенергію на 15-17% – Герус

Скасування формули Роттердам+ дозволить знизити тарифи на електроенергію на 15-17% – Герус

Позначки:

У парламенті зареєстрований законопроект, який має на меті змінити формулу тарифу на електроенергію Роттердам+. Перегляд формули може зменшити тарифи на 15-17%.

Про це в програмі “Реформи: інструкція до використання” на Громадському радіо розповів Андрій Герус, голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг, експерт групи “Реформа енергетичного сектору”  Реанімаційного Пакету Реформ.

“В Україні близько третини електроенергії виробляється з вугілля. Це вугілля у тариф зараховують по конкретній ціні. Ще навесні 2016 року комісія вирішила, що все вугілля буде зараховуватися у ціну електроенергії по ціні вугілля в Роттердамі плюс вартість доставки 8 000 км морем та перевалку у порту. Така формула спричинила зростання тарифу теплової генерації на 130%. Тому у нас відбувалося підвищення тарифів для населення та ріст тарифів для промисловості. Найбільше по цій формулі заробляє Рінат Ахметов, адже він володіє 85% шахт України”,  – каже Андрій Герус.

За словами експерта, застосування цієї формули генерує щомісяця понад мільярд гривень надприбутків для підприємств, які видобувають і продають вугілля.

“Відміна формули дасть змогу зменшити ціну на електроенергію на 15-17%. Ці кошти можна спрямувати в мережі або на державне підприємство “Енергоатом”, тобто на їх оновлення, модернізацію, покращення мереж”, – каже Герус.

Експерт наголошує на тому, що не обов’язково понижувати тарифи на електроенергію для населення, а є сенс у тому, щоб вивільнені кошти втратити на вдосконалення якості послуг.

“Підвищення тарифів може сприйматися населенням лише тоді, коли вони будуть бачити справедливість у використанні тарифних грошей”,  -додає Герус.

За словами експерта, саме зміна формули «Роттердам+» буде першочерговим викликом для оновленого складу НКРЕКП і індикатором, чи є новий склад Регулятора незалежним.

“Поки що сигналів, які б показували принципово інакшість і незалежність нового складу Регулятора, немає. Багато прийнятих раніше рішень продовжують жити. Але це перші місяці роботи. Можливо, люди ще у процесі усвідомлення, формування позицій, поки не мають сміливості повністю сформувати самостійну позицію. У вересні, коли комісія покаже свою позицію стосовно багатьох резонансних питань, ми зможемо вже давати перші оцінки щодо їхньої роботи”, – підсумував експерт.

ВГОРУ