Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Скасування депутатської недоторканності – думка експерта

Скасування депутатської недоторканності – думка експерта

Позначки:

Рада ухвалила зміни до Конституції України (!), відповідно до яких скасовується депутатська недоторканність (імунітет).

Варто пояснити, що мова йде про неможливість затримати чи заарештувати депутата або повідомити про підозру (а як ця згода отримувалась з «кіно» від Генерального прокурора ви всі пам‘ятаєте).

Водочас, депутати після набуття чинності змін матимуть індемнітет, тобто не нестимуть відповідальності за результати голосування та інші форми реалізації депутатських повноважень.

Що це означатиме на практиці? Що мандат більше не є «корочкою» для уникнення кримінального переслідування, як це традиційно склалось в Україні. Тому не можу не погодитись, що рішення має історичний характер.

Стосовно критики, мов «нереформовані органи правопорядку, насамперед поліція, почнуть «щимити» депутатів і підірвуть засади демократії». Я думаю, що боятись немає чого. По-перше, самі депутати більше будуть приділяти уваги питанням кримінальної юстиції, за які раніше бездумно віддавали голоси (згадаємо «правки Лозового» чи слідчих ДКВС, яких визнали неконституційними). По-друге, контролюючі органи (як дисциплінарні, так і кримінальні, насамперед ДБР) якісніше здійснюватимуть свою роботу у разі надходження скарг на незаконні затримання, необґрунтовані підозри чи інші процесуальні порушення/порушення прав і свобод людини. Бо депутати медійно будуть вимагати належного розслідування.

Зміни набудуть чинності з 1 січня 2020 року. До цього часу необхідно внести зміни до профільного закону про статус народного депутата, КПК України тощо. Оскільки зміни до Конституції України голосувались за спеціальною процедурою, цього не було зроблено раніше. В будь-якому випадку норми Конституції мають вищу юридичну силу. При цьому, особливий порядок вручення підозри чи проведення НСРД стосовно депутата ймовірно будуть, бо Основний Закон нічого про це не говорить.

Тож вітаю вас із таким рішенням. Здається, це буде стимулом всім працювати краще – від депутата до слідчого ДБР чи процкера у такому провадженні.

Будь-які політичні та юридичні аргументи в бік збереження/скасування недоторканності це лише прогнозування наслідків. Що було з недоторканістю – ми вже бачили. Що буде без неї – побачимо. Повторюсь, це має стати стимулом до якісної роботи органів кримінальної юстиції, а також завершення реформ.

Врешті-решт, коли треба було здійснити кримінальне переслідування «неправильних» депутатів, ніхто не завадив таким людям як Янукович.

Євген Крапивін, канал “Свята юстиція” у Telegram

ВГОРУ