Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Скасували навіть у Росії: експерт розповів про радянський спадок у Кримінальному кодексі України

Скасували навіть у Росії: експерт розповів про радянський спадок у Кримінальному кодексі України

Стаття 391 Кримінального кодексу України передбачає від 1 до 3 років додаткового позбавлення волі засуджених за непокору адміністрації в’язниць. У 80% випадків така непокора – це відмова від прибирання камери, а решта випадків – ненасильницькі дисциплінарні проступки. Тобто за адміністративне правопорушення передбачається кримінальна відповідальність. Про це розповів експерт Коаліції Реанімаційний Пакет Реформ Михайло Серебряков в ефірі телеканалу “Рада”.

Стаття 391 КК України успадкована з Кримінального кодексу СРСР. Хоча у 2001 році в Україні ухвалили новий Кримінальний кодекс, ця радянська норма залишилася. Майже всі пострадянські країни (навіть Росія) – окрім Білорусі, Казахстану, Туркменістану, Молдови та України – вже скасували аналог статті 391 КК.

“На статті 391 КК використовується тюремними адміністраціями як для здирництва коштів з сімей засуджених, так і для примушення ув’язнених до рабської праці, або навіть до інших злочинів”, – каже Серебряков. 

У випадку скасування статті 391 КК у тюремних адміністрацій залишиться достатньо засобів для покарання порушників дисципліни у пенітенціарних закладах. Зокрема стаття 132 Кримінально-виконавчого кодексу передбачає для цього 10 позицій дисциплінарного стягнення. А напад на співробітників пенітенціарних установ карається статтею 392 КК, яка передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.

“Стаття 391 КК жодного разу не застосовувалася за насильницькі дії, а виключно за дисциплінарні порушення. За цією статтею засуджується близько 100 людей кожен рік”, – звернув увагу експерт Коаліції РПР. 

“Комітет з питань протидії катуванням Ради Європи двічі (що безпрецедентно!) рекомендував України скасувати статтю 391 КК”, – додав Серебряков. 

Нагадаємо, нещодавно громадські організації у відкритому зверненні закликали Верховну Раду скасувати статтю 391 Кримінального кодексу.

ВГОРУ