Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Що робити з медичною реформою? Позиція експертів медичної групи РПР

Що робити з медичною реформою? Позиція експертів медичної групи РПР

Група Реанімаційного Пакету Реформ “Медична реформа” неодноразово звертала увагу уряду, парламенту та суспільства на пріоритетність питань медичної сфери та необхідність мобілізації зусиль задля успішного здійснення реформи охорони здоров’я. Ми радо вітаємо те, що наприкінці березня голова ВРУ Володимир Гройсман доручив протягом наступного пленарного тижня провести тематичне засідання Парламенту з питань охорони здоров’я. Щиро сподіваємося на те, що це дозволить нарешті зрушити з мертвої точки ситуацію з реформою охорони здоров’я завдяки прийняттю потрібних законів.

Зауважимо, що протягом останнього року було напрацьовано декілька законопроектів, якнайшвидше прийняття яких підтримує медична група РПР.

Законопроекти щодо автономізації медичних закладів (№2309а (2310а, 2311а) або 2309а-Д (у разі внесення критично важливих правок), який дозволяє зробити перший важливий крок у реформі системи охорони здоров’я. Прийняття даного закону дозволить перейти до наступного етапу реформи – змінити механізми бюджетного фінансування закладів охорони здоров’я (за реально надані послуги, а не за ліжко-дні). Це дасть можливість оптимізувати витрати на охорону здоров’я, покращити якість медичних послуг та умови роботи лікарів. Однак, потрібно бути свідомими того, що від прийняття цього законопроекту до відчутних змін має пройти певний час.

Також законопроект №2820 “Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну”, головною метою якого є забезпечення високого рівня захисту здоров’я людини, особливо молоді, а також виконання Україною зобов’язань по Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Законопроект рекомендований до розгляду в першому читанні профільним Комітетом з питань охорони здоров’я та  Комітетом з питань запобігання і протидії корупції. Положення законопроекту, окрім Міністерства охорони здоров’я України, підтримали Європейське регіональне бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Світовий  банк в Україні, Smoke Free Partnership (коаліція з понад 25 європейських організацій), Європейська мережа з попередження куріння (ENSP) та коаліція “За вільну від тютюнового диму Україну” (об’єднує близько 50 організацій).

На жаль, за весь період роботи Верховної Ради чинного (VIII) скликання сфера охорони здоров’я знаходилася поза увагою народних депутатів, тому не було прийнято практично жодного важливого законопроекту, який дозволив би запустити позитивні зміни.

Наголошуємо на важливих положеннях, які є критичними та мають бути реалізовані вже цього року:

  1. Закріпити автономізацію закладів охорони здоров’я, водночас передбачивши їхню підзвітність органам місцевої влади та громадам;
  2. Прийняти нові стандарти фінансування галузі, зокрема, затвердити гарантований обсяг медичної допомоги (з переліком), відповідно до економічних можливостей держави;
  3. Оптимізувати переміщення пацієнтів між різними рівнями надання медичної допомоги в умовах децентралізації та зміни принципів фінансування;
  4. Організаційно та фінансово забезпечити перезавантаження процесу формування первинної медичної ланки;
  5. Прийняти закон про громадське здоров’я, водночас затвердивши концепцію реформування системи громадського здоров’я;
  6. Затвердити Національну політику у сфері обігу лікарських засобів.

Медична група Реанімаційного Пакету Реформ закликає Комітет ВРУ з питань охорони здоров’я винести зазначені законопроекти у сесійну залу та включити їх до проекту порядку денного тематичного засідання Парламенту, а народних депутатів – проголосувати за них. Зі свого боку, ми готові взяти участь в обговореннях, аби пояснити особливості цих документів та їхню значимість для системи охорони здоров’я України.

З повагою,
члени медичної групи РПР

ВГОРУ