РПР закликає змінити Порядок формування Ради громконтролю при ДБР та долучити громадськість до формування ДБР

Позначки:

Кабінет Міністрів України оприлюднив тексти постанов, якими затверджено Положення про Раду громадського контролю при ДБР та Порядок формування складу цієї ради і Типовий порядок проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у ДБР.

Незважаючи на неодноразові заяви керівництва Державного бюро розслідувань про прихильність кращим практикам громадського контролю за діяльністю новоствореного органу правопорядку, вищезазначені нормативно-правові акти є серйозним кроком назад у цьому питанні.

Найбільше занепокоєння викликає Порядок формування персонального складу Ради громадського контролю при ДБР. Передбачена Порядком процедура фактично дублює ту, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996 для формування громадських рад при міністерствах та інших центральних органах виконавчої влади. Процес формування перших громадських рад відповідно до цієї процедури виявив одну з суттєвих вад такого механізму – можливість «рейдерського» захоплення громадської ради «кишеньковими» організаціями, які насправді існують лише на папері.

Окрім цього, вказані документи не гарантують можливості для членів Ради громконтролю входити до складу конкурсних комісій з відбору працівників Бюро. Натомість, типовим порядком проведення відкритого конкурсу передбачено повноваження директора ДБР включити до конкурсної комісії представників будь-яких громадських організацій. Тобто, директор Бюро на власний розсуд залучатиме сторонніх осіб до процесу з відбору працівників.

Крім того, зазначеним порядком формування Ради громадського контролю встановлені занадто жорсткі та дискримінаційні вимоги до організацій, які висуватимуть своїх представників. Встановлені пунктом 5 Порядку критерії про діяльність цих організації протягом двох років у правозахисній діяльності та підтвердження цілей та завдань в установчих документах суттєво та безпідставно позбавляють цілу низку активних організацій делегувати своїх представників до Ради громконтролю при ДБР.

Нагадаємо, в Україні не існує єдиного визначення правозахисної діяльності, а тому подібні вимоги надають змогу відсіювати представників окремих громадських організацій і, крім того, суперечать принципу юридичної визначеності.

З огляду на вищевикладене, експерти коаліції громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ вимагають від керівництва ДБР винести на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції, які дозволять закріпити у згаданих постановах такі положення:

1) формування складу Ради громадського контролю проводиться шляхом рейтингового інтернет-голосування громадян, які проживають на території України;

2) Рада громадського контролю визначає зі свого складу представників до складу конкурсних комісій, які проводять конкурс на зайняття вакантних посад у ДБР, у кількості не менше третини складу таких конкурсних комісій;

3) кандидатури для участі в конкурсі з формування складу Ради громконтролю подаються громадськими об’єднаннями, статутна діяльність яких пов’язана з антикорупційною, правоохоронною або правозахисною діяльністю.

 

ВГОРУ