Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > РПР закликає вжити невідкладні кроки для якнайшвидшого створення спеціалізованого антикорупційного органу

РПР закликає вжити невідкладні кроки для якнайшвидшого створення спеціалізованого антикорупційного органу

Експерти Реанімаційного Пакету Реформ оприлюднили сьогодні відкритий лист до перших осіб держави з вимогою вжити невідкладні кроки для якнайшвидшого створення спеціалізованого антикорупційного органу.

Як відомо, створення незалежного правоохоронного антикорупційного органу є однією з ключових умов виконання Україною вимог Плану дій з візової лібералізації з ЄС, а також передбачено в рекомендаціях Україні від низки міжнародних організацій, як-то Рада Європи та ОЕСР. Створення спеціалізованого органу для розслідування високопосадової корупції є також умовою фінансування України з боку Міжнародного валютного фонду, Європейського Союзу та інших донорів. Проте помітного прогресу в питанні ухвалення необхідного законодавства та створення зазначеного органу за останні півроку в Україні, на жаль, не спостерігається.

Наразі Адміністрація Президента готує президентський варіант законопроекту про спеціалізований антикорупційний орган, що повинен бути невдовзі поданий на розгляд парламенту. Такий чутливий до проявів недоброчесності та політичного впливу орган має створюватися виключно на підставі закону і повинен зосереджуватися на досудовому розслідуванні високопосадової корупції. Тоді як розслідування дрібних порушень та здійснення превентивних функцій у сфері антикорупції повинно здійснюватися іншими інституціями. З цією метою експерти РПР ще у березні ц.р. спільно з фахівцями Міністерства юстиції та парламентського антикорупційного комітету розробили законопроект про Національне бюро антикорупційних розслідувань. При розробці моделі органу експертами було опрацьовано найкращий міжнародний досвід та враховано український контекст. Законопроектом також пропонується ввести склад злочину незаконного збагачення відповідно до Конвенції ООН проти корупції.

Експерти переконані, що керівництво органу повинно призначатися не за політичною ознакою чи попередніми домовленостями, а лише на підставі прозорого і відкритого конкурсу за критеріями особистих якостей кандидатів. Керівник такого органу не може бути звільнений з політичних мотивів. Закон повинен також гарантувати інші елементи належної спеціалізації, інституційної та операційної незалежності, адекватних повноважень, достатніх ресурсів органу тощо відповідно до міжнародних стандартів.

Експерти закликають Президента України якнайшвидше подати на розгляд парламенту законопроект про спеціалізований орган з розслідування високопосадової корупції, що відповідатиме зазначеним вище положенням, а Верховну Раду України – розглянути та ухвалити зазначений законопроект без подальшого зволікання.

Від термінового ухвалення законопроекту про бюро антикорупційних розслідувань залежить не лише ефективність протидії корупції, але й виділення Україні у найближчі місяці наступної частини фінансування з боку міжнародних організацій, насамперед МВФ (близько 1,4 млрд. доларів США) та ЄС (більше 100 млн. євро), які прямо визначили це умовою продовження фінансової підтримки Україні.

Весь текст відкритого листа за посиланням:

Відкритий лист щодо створення спеціалізованого антикорупційного органу.

 

ВГОРУ