Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > РПР закликає внести зміни в процедури ВККС, які зможуть підвищити довіру до результатів оцінювання суддів

РПР закликає внести зміни в процедури ВККС, які зможуть підвищити довіру до результатів оцінювання суддів

Позначки:

10 листопада Петро Порошенко, Президент України своїм указом призначив суддів Верховного суду. Підбиваючи підсумки, коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ відзначає: проведений відбір суддів до нового Верховного Суду хоча й не призвів до повної реалізації очікувань суспільства, але у порівнянні із попередніми роками підвищив рівень прозорості та конкуретності при формуванні цього надзвичайно важливого судового органу.

У результаті судової реформи були запроваджені нові процедури відбору, правила розкриття інформації, а також закріплена участь громадськості в процесі добору та оцінювання суддів. Завдяки створенню та участі у процесі Громадської ради доброчесності вперше під час конкурсу була озвучена та донесена позицію громадськості до Вищої кваліфікаційної комісії суддів щодо кандидатів на посаду судді Верховного Суду.

На жаль, інформація від громадськості вплинула на результати конкурсу несуттєво. З 134 кандидатів, що отримали негативний висновок Громадської ради доброчесності, участь у конкурсі припинили лише 51, ще восьмеро відмовились добровільно. За результатами конкурсу у найвищій судовій інстанції в державі опинилися 25 суддів, котрі брали участь у політичних переслідуваннях, забороняли мирні зібрання під час Революції гідності, виносили політично вмотивовані рішення, порушували права людини, протидіяли очищенню судової влади або ж не можуть пояснити походження власних статків. Як наслідок, очікуване збільшення довіри до нового Верховного Суду та судів загалом не відбудеться.

Конкурс до Верховного суду важливий, але лише перший крок судової реформи. Усі діючі судді мають пройти оцінювання, на черзі – конкурси до Вищого суду з питань інтелектуальної власності, апеляційних судів. Попереду мінімум три роки інтенсивних конкурсів та кваліфікаційних оцінок діючих суддів. Тому задля довіри до їхніх результатів, усі учасники цих процесів мають врахувати та виправити недоліки, які були виявлені на конкурсі до Верховного Суду. В першу чергу, йдеться про чіткі і паритетні правила співпраці між Вищою кваліфікаційною комісією суддів та Громадською радою доброчесності.

Задля забезпечення конструктивної співпраці судової влади з громадянським суспільством під час добору суддів коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ закликає Вищу кваліфікаційну комісію суддів України:

 1. Оприлюднити усі рішення за результатами розгляду висновків та інформації Громадської ради доброчесності із зазначенням мотивів врахування чи неврахування доводів, викладених у них.
 2. Виконати вимоги закону щодо завчасного оприлюднення на офіційному веб-сайті Комісії досьє суддів / кандидатів, а не його окремих частин.
 3. Встановити відповідним рішенням Комісії процедуру співпраці та комунікації з Громадською радою доброчесності, а саме:
  • завчасного повідомлення Ради про плани Комісії щодо строків та орієнтовного графіка  проведення кваліфікаційного оцінювання;
  • надання Раді переліку суддів чи кандидатів на посаду судді у строк, який дозволяє здійснити повну та належну оцінку за критеріями доброчесності та професійної етики усіх вказаних суддів чи кандидатів;
  • проведення співбесіди із суддею (кандидатом на посаду судді) лише у разі отримання від Громадської ради доброчесності інформації про завершення перевірки інформації щодо вказаної особи.
 4. Опублікувати бали кандидатів та результати персонального голосування за подолання висновків Громадської ради доброчесності у конкурсі до Верховного Суду та встановити відповідні процедури оприлюднення цієї інформації в подальших процедурах кваліфікаційного оцінювання.
 5. Забезпечити онлайн-трансляцію засідань Комісії під час кваліфікаційного оцінювання суддів, як це було під час конкурсу до нового Верховного Суду.
ВГОРУ