Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > РПР закликає Верховну Раду забезпечити розгляд антитютюнових законопроектів

РПР закликає Верховну Раду забезпечити розгляд антитютюнових законопроектів

Верховна Рада України восьмого скликання ігнорує питання громадського здоров’я в цілому та контролю над тютюном зокрема. Така ситуація є неприйнятною. Щороку тютюнова індустрія використовує нові тактики та випускає на ринок нові продукти. Ця бездіяльність парламенту також свідчить і про ігнорування Україною своїх зобов’язань по Угоді про Асоціацію з ЄС, адже жодного кроку у напрямку адаптації законодавства до стандартів ЄС у сфері тютюну не зроблено.

В той же час вже понад два роки чекають на розгляд у першому читанні законопроекти № 2820 та/або № 4030а. Законопроект №2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», зокрема, впроваджує високі стандарти захисту від тютюну та сприяє подальшому виконанню Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та імплементації Директиви 2014/40/ЄС. Документ отримав підтримку Міністерства охорони здоров’я, ВООЗ, Світового банку та ЄС, а також рекомендований до прийняття у першому читанні профільним Комітетом з питань охорони здоров’я та євроінтеграційним офісом віце-прем’єр-міністра Іванни Климпуш-Цинцадзе.

Нехтування та затягування розгляду законопроекту № 2820 у ВРУ свідчать про свідоме блокування, яке спричинене значним впливом корпоративних інтересів тютюнової індустрії на формування політики у сфері громадського здоров’я. Це питання також турбує міжнародних партнерів, та буде розглянуте на черговому засіданні кластера 6 Підкомітету з питань економіки та іншого галузевого співробітництва Комітету асоціації між Україною та ЄС, що заплановане на 26 червня 2018 року.

Коаліція громадських організацій Реанімаційного пакет реформ наголошує на потребі пошуку та можливості розумного компромісу із народними депутатами – опонентами  законопроекту №2820 у Комітеті з питань податкової та митної політики, які  розробили інший законопроект №2430-д, та позиціонують його як «доопрацьований».

Не вдаючись до технічних розбіжностей текстів, експерти Реанімаційного Пакету Реформ звертають увагу на те, що головна проблема законопроекту №2430-д полягає у спробі розглядати питання громадського здоров’я, як питання суто технічного регулювання тютюнових виробів під супроводом податкового комітету. Експерти неодноразово звертали увагу на факти відстоювання інтересів тютюнової індустрії народними депутатами, які є авторами законопроекту 2430-д. Така ситуація суперечить міжнародним зобов’язанням України, а саме статті 5.3 РКБТ, яка закликає сторони Конвенції вживати заходів з недопущення впливу комерційних інтересів тютюнової індустрії на розробку та формування політик з контролю над тютюном.

Враховуючи вищезазначене, коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ закликає Верховну Раду:

ВГОРУ