Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > РПР закликає ухвалити поправки до нового закону Про судоустрій і статус суддів та прийняти інші закони для повноцінного запуску судової реформи

РПР закликає ухвалити поправки до нового закону Про судоустрій і статус суддів та прийняти інші закони для повноцінного запуску судової реформи

2 червня 2016 року Верховна Рада прийняла зміни до Конституції щодо правосуддя разом із новою редакцією закону Про судоустрій і статус суддів. Ці зміни дають шанс запустити повноцінну судову реформу, але в оновленні суддівського корпусу і забезпеченні реальної незалежності суддів є ризик повторення сумної долі “реформи прокуратури”.

РПР раніше закликав Парламент ухвалювати нову редакцію закону Про судоустрій і статус суддів (проект №4734) лише з дотриманням законної процедури та після врахування зауважень експертів. На жаль, цього не було зроблено. Фундаментальний закон за два дні після внесення до парламенту був проголосований за основу і відразу в цілому з правками, озвученими з голосу. Це не дало можливості належним чином проаналізувати зміст положень закону і дійти його оптимальної редакції.

РПР уже звертав увагу на недоліки проекту, які ставлять успішність реформи для країни під сумнів. Далеко не всі з них, на жаль, були виправлені під час підготовки розгляду проекту в профільному комітеті.

На думку експертів РПР, прогресивні ідеї, закладені в змінах до Конституції і в законі Про судоустрій і статус суддів, можуть бути нівельовані, а сама реформа повторити долю “реформи прокуратури”, через такі прогалини:

У разі збереження цих положень негативна ситуація в судовій системі може лише законсервуватися під виглядом формального “врахування вимог громадськості”, “створення нових судів” і “оновлення суддівського корпусу”.

Експерти Реанімаційного Пакету Реформ неодноразово наголошували на тому, що зміни до Конституції можуть дати поштовх для повноцінної судової реформи лише у випадку прийняття пакету імплементаційних законів, які детально опишуть механізм впровадження змін до Конституції в життя.

На жаль, експертам групи Судова реформа Реанімаційного Пакету Реформ доводиться констатувати недосконалість нової редакції закону Про судоустрій і статус суддів, так само як і відсутність решти законів, необхідних для проведення повноцінної судової реформи. Відповідно, питання належного законодавчого забезпечення судової реформи залишається невирішеним.

У зв’язку з цим закликаємо народних депутатів протягом трьох місяцівдо набрання чинності змінами до Конституції щодо правосуддя:

Ухвалити інші імплементаційні закони, які перезапустять реформу прокуратури та:

Винести на громадське обговорення кандидатури суддів на безстрокове призначення, які знаходяться на розгляді в Верховній Раді і не призначати безстроково суддів, щодо доброчесності яких громадськість має застереження.

Не зволікати з призначенням члена Вищої ради юстиції від Верховної Ради; забезпечити публічне обговорення відповідних кандидатур і призначити тільки кандидата з бездоганною репутацією, який має довіру громадськості.

 

Звертаємо увагу, що від виконання цих кроків прямо залежить результат довгоочікуваної судової реформи, стан верховенства права і дотримання прав людини в Україні, а також збереження досягнень інших реформ.

Натомість їх невиконання з великою ймовірністю може призвести до консервування негативних практик в судовій системі і подальшого узалежнення судової влади.

Дії і рішення представників політичної влади щодо врахування цих пропозицій будуть свідченням справжнього бажання здійснювати судову реформу і будувати верховенство права в Україні.

ВГОРУ