Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > РПР закликає Прем’єр-міністра забезпечити проведення прозорого та об’єктивного аудиту системи е-декларування

РПР закликає Прем’єр-міністра забезпечити проведення прозорого та об’єктивного аудиту системи е-декларування

Позначки:

У липні минулого року Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив провести технічну експертизу системи електронного декларування  із залученням незалежних фахівців (Протокол наради №29062/0/1-17). До цього неодноразово закликала громадськість, а міжнародні партнери висловлювали готовність сприяти у проведенні такої процедури. Вказаний технічний аудит є важливим не тільки для належного та безперервного функціонування реєстру електронних декларацій, але й повноційнного запуску їх автоматизованої перевірки. Забезпечення функціонування системи декларування у повному обсязі, в свою чергу, визначено одним із ключових пріоритетів відповідно до Середньострокового плану пріоритетних дій Уряду до 2020 року.

Протягом останніх трьох місяців Національне агентство з питань запобігання корупції тричі оголошувало тендер з відбору аудитора для оцінки технічного стану реєстру електронних декларацій. Оголошений ще у листопаді 2017 року перший тендер був «допороговим», містив низку дискримінаційних вимог, які обмежували коло потенційних учасників та не дозволяли взяти участь визнаним міжнародним компаніям. Тоді громадськість висловлювала вимогу скасувати закупівлю та не встановлювати дискримінаційні вимоги для учасників.

19 січня 2018 року НАЗК вдруге оголосило тендер, підвищивши очікувану вартість закупівлі до 500 тис. грн. та доопрацювавши тендерну документацію. Однак документація знову містила ряд вимог, які обмежують коло потенційних аудиторів системи, повторно виключаючи можливість участі авторитетних міжнародних компаній: зокрема, встановлені дискримінаційна вимоги щодо наявності досвіду компанії-учасника на ринку України щонайменше п’ять років; створених умов для роботи зі службовою інформацією та наявності сертифікату відповідності або експертного висновку, забезпечення яких в Україні пов’язано із Держспецзв’язку.

5 лютого оголошено черговий тендер на надання послуг технічного аудиту системи електронного декларування — з такими ж вимогами і тендерною документацією. Якщо і цього разу не буде надана достатня кількість пропозицій для проведення відкритих торгів, у НАЗК з’явиться можливість укласти договір про здійснення аудиту за переговорною процедурою, обравши компанію-аудитора на власний розсуд без будь-яких конкурентних процедур. Зважаючи на встановлені вимоги, із високою вірогідністю технічний аудит здійснюватиме або структура Держспецзв’язку, або пов’язана з нею компанія.

Держспецзв’язку та підпорядковані їй структури з вересня 2016 року, коли в Україні почала функціонувати система електронного декларування, неодноразово вдавались до сумнівних кроків, спрямованих на дискредитацію реєстру електронних декларацій, затягуючи видачу сертифікату захисту інформації для реєстру в серпні 2016 року, фальсифікуючи електронний ключ на ім’я одного з членів НАЗК з метою імітації «зламу» системи, не допускаючи іноземних експертів для незалежної оцінки стану реєстру е-декларацій тощо.

Експерти коаліції громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ переконані: довіра до технічного аудиту системи електронного декларування може бути забезпечена виключно через участь незалежних організацій.

Саме тому Реанімаційний Пакет Реформ звертається до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з відкритим зверненням забезпечити виконання свого доручення  відповідно до Протоколу наради №29062/0/1-17 від 14(19) липня 2017 для проведення об’єктивного та неупередженого технічного аудиту системи електронного декларування, до висновків якого існуватиме довіра з боку як суспільства, так і міжнародних партнерів.

Функціонування системи електронного декларування було однією з вимог для надання Україні безвізового режиму з ЄС. У разі зупинки діяльності реєстру декларацій цілком можливим стає і призупинення дії безвізового режиму.

 

ВГОРУ