Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > РПР закликає народних депутатів скасувати статтю 391 Кримінального кодексу

РПР закликає народних депутатів скасувати статтю 391 Кримінального кодексу

Позначки:

19 жовтня 2018 року у Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 9228, розроблений рядом антикорупційних та правозахисних організацій. Цей законопроект передбачає вилучення статті 391 із тексту Кримінального кодексу.

Стаття 391 Кримінального кодексу “Злісна непокора вимогам адміністрації установи виконання покарань” була “успадкована” Україною із законодавства колишнього СРСР. Вказана стаття передбачає продовження засудженим строку ув’язнення на 1-3 роки позбавлення волі за відмову від прибирання камер, невиконання команди “підйом” та інші дисциплінарні правопорушення. Прирівнювати дисциплінарний проступок до злочинів є недопустимим для України як європейської держави завдає Україні непоправної репутаційної шкоди в очах цивілізованого світу.

Від аналога статті 391 позбулися практично всі республіки колишнього Радянського Союзу, включаючи Росію. І тільки в Україні та Білорусі невиконання розпоряджень адміністрації виправних установ карається не тільки в дисциплінарному, а й в кримінальному порядку. Щороку за даною статтею в Україні продовжуються строки позбавлення волі для більш як сотні людей. Значна частина цих епізодів є проявом репресій тюремних адміністрацій проти засуджених, які скаржаться на дії керівництва установ виконання покарань або відмовляються виконувати його незаконні вказівки.

На сьогодні кожен з 50 тисяч засуджених постійно ризикує залишитися у в’язниці на додаткові 1-3 роки за будь-яку дрібницю. Крім того, за останні 17 років стаття 391 – точніше, свавільна можливість її застосування/незастосування – стала ефективним інструментом шантажу засуджених тюремним начальством з метою здирництва коштів з їх сімей або примушення засуджених до праці. Таким чином, в українських умовах стаття 391 перетворилася на одну з найбільших корупційних схем в пенітенціарній системі.

Зважаючи на це, коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ закликає:

ВГОРУ