Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > РПР закликає народних депутатів не підтримувати “анти-реформу” третейських судів

РПР закликає народних депутатів не підтримувати “анти-реформу” третейських судів

В порядок денний Верховної Ради 16 листопада 2017 року на голосування у першому читанні включено законопроект Кабінету Міністрів України №6540 від 6 червня 2017 року “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні”.

Реанімаційний Пакет Реформ в цілому підтримує новації, спрямовані на поліпшення ділового та інвестиційного клімату, зокрема, щодо захисту міноритарних акціонерів, вдосконалення процедур банкрутства та здешевлення будівництва, котрі пропонує законопроект 6540. В той же час документ містить дуже небезпечні норми щодо третейських судів. Зокрема, пункт 27 пропонує розширити компетенцію третейських судів, включивши до їх підвідомчості вирішення спорів стосовно нерухомості, землі, споживчих спорів, та спорів за участю нерезидентів.

Законодавство про третейські суди потребує вдосконалення, та компетенція третейських судів має бути розширеною. Проте одночасно з цим необхідно запровадити додаткові вимоги до третейських судів, які мають підвищити якість їхньої роботи, відповідальність, та ліквідувати “кишенькові” і ті третейські суди, які зловживали компетенцією.

Пункт 27 законопроекту №6540 розширює компетенції, але не містить жодної пропозиції щодо підвищення якості третейських судів, а також запобіжників щодо можливих зловживань.

Законопроект не узгоджується з прийнятими новими редакціями Цивільного і Господарського процесуальних кодексів в частині компетенції третейських судів. Окрім того він вступає в колізію з законом “Про міжнародний комерційний арбітраж”, що призведе до дублювання, різного тлумачення і, відповідно, ускладнення застосування законодавства.

Реанімаційний Пакет Реформ виступає за комплексну реформу третейських судів, яка крім розширення компетенції повинна підвищити вимоги до третейських судів та їхню відповідальність. Концепція реформи вже напрацьована експертами групи Судова реформа РПР у межах проекту “Підтримка впровадженню судової реформи” Ради Європи. Законопроект про внесення змін до Закону України «Про третейські суди» вже розроблений та презентований. Наразі він проходить громадське обговорення.

У зв’язку з вище викладеним, коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ закликає народних депутатів:

ВГОРУ