Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > РПР закликає активізувати зусилля зі створення ефективного Державного бюро розслідувань

РПР закликає активізувати зусилля зі створення ефективного Державного бюро розслідувань

Ухвалені 2 червня зміни до Конституції України в частині правосуддя суттєво обмежили функції прокуратури. Це наступний важливий крок у реформуванні цієї інституції. Позбавлення невластивих функцій дозволить прокурорам сфокусуватися на підвищенні ефективності основного напрямку їхньої роботи – підтримці державного обвинувачення.

Згідно з пунктом 9 Перехідних положень Конституції, з моменту створення окремого органу – Державного бюро розслідувань – прокуратура буде позбавлена функції слідства, а відповідні слідчі підрозділи будуть ліквідовані.

Якщо НАБУ за своїми повноваженнями має стати головним антикорупціонером в країні, то ДБР – головним контролером за всіма правоохоронцями, високопосадовцями і суддями. Директор бюро розслідування матиме більший вплив, ніж Генеральний прокурор. Слідчі цього новоствореного органу будуть розслідувати всі злочини (крім тяжких корупційних), вчинені будь-яким правоохоронцем, в тому числі і детективом НАБУ. Йдеться, зокрема, про зловживання службовим становищем, катування, дорожньо-транспортні пригоди, що призвели до тяжких наслідків тощо.

Однак, створення Державного бюро розслідувань, на жаль, опинилось поза увагою уряду та професійної правничої спільноти. Зокрема, конкурсна комісія не забезпечена ресурсами для належної інформаційної та організаційної роботи, що призвело до критично малої кількості кандидатів, які подали документи на конкурс на посади керівників ДБР – директора та заступників. А вже 8 червня закінчується строк прийняття документів. Це ставить під загрозу якість проведення конкурсу, а також створює ризики зловживань та непрозорості довкола призначення керівництва.

Наголошуємо, що майбутня ефективність роботи бюро залежить в першу чергу від того, хто його очолить. Саме директор і його заступники формуватимуть структуру органу та набирати до нього співробітників. І саме директор має стати гарантом незалежності та аполітичності ДБР.

Зважаючи на викладене, експерти Реанімаційного Пакету Реформ закликають:

  1. Конкурсну комісію – продовжити строк проведення конкурсу в ДБР. Це дасть можливість залучити більшу кількість кандидатів та, відповідно, провести якісний конкурс.
  2. Кабінет Міністрів – виділити необхідні ресурси на проведення конкурсу в ДБР, в тому числі, і на інформаційну кампанію, а також забезпечити першочергові кроки щодо створення цього органу.
  3. Професійні асоціації та організації громадянського суспільства – сприяти проведенню інформаційної роботи щодо ДБР і залучення кваліфікованих кандидатів на посади керівників бюро.
ВГОРУ