Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > РПР вимагає від Вищої кваліфкомісії суддів забезпечити прозорий та справедливий відбір суддів до Антикорупційного і Верховного судів

РПР вимагає від Вищої кваліфкомісії суддів забезпечити прозорий та справедливий відбір суддів до Антикорупційного і Верховного судів

Позначки:

У серпні стартував добір суддів до двох найважливіших судів країни – Верховного та Антикорупційного. Вже найближчим часом Вища кваліфікаційна комісія суддів розпочне конкурс, де оцінюватиме рівень компетентності та доброчесності кандидатів. Саме від прозорості конкурсу та чесності визначення його результатів залежить якість роботи новосформованих судів та чи виправдають вони очікування українського суспільства.

Рік тому громадськість активно стежила за проведенням першого конкурсу до Верховного Суду та фіксувала порушення. У результаті суддями Верховного Суду серед інших стали кандидати, які ухвалювали політично мотивовані рішення, не могли пояснити походження своїх статків та порушували права людини. Водночас чимало кандидатів із бездоганною репутацією та судді-викривачі опинились внизу рейтингу. Реанімаційний Пакет Реформ неодноразово закликав комісію до прозорості та вимагав пояснити результати конкурсу.

Аби такий сценарій не повторився, потрібно вже зараз запровадити низку змін до процедури та методології оцінювання. Для цього не потрібно ухвалювати спеціальних законів, адже ці зміни залежать виключно від волі ВККС.

Довіра до результатів конкурсу можлива лише у разі забезпечення прозорості оцінювання та визначення результатів. Саме тому коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ вимагає від Вищої кваліфікаційної комісії суддів України:

1) встановити мінімально допустимий бал за анонімне тестування та виконання практичного завдання до визначення їх результатів, як того вимагає законодавство;

2) забезпечити оприлюднення виконаних учасниками конкурсу практичних завдань та оцінок, виставлених кожним членом ВККС;

3) визначити чіткі критерії доброчесності, невідповідність яким веде до припинення участі у конкурсі;

4) вилучити з морально-психологічного тестування критерії, націлені на пошук лояльних та залежних кандидатів;

5) не допустити випадків прийняття членами ВККС рішень в умовах конфлікту інтересів;

6) оприлюднити бали, які кандидат отримує за кожним із показників оцінювання відповідно до методології та рішення з мотивуванням виставлених балів.

ВГОРУ