Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > РПР вимагає від влади завершити демонтаж пам’ятників тоталітаризму

РПР вимагає від влади завершити демонтаж пам’ятників тоталітаризму

Реанімаційний Пакет Реформ засуджує саботаж виконання Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”.

Ухвалений 9 квітня 2015 року закон має на меті прибрати з публічного простору українських міст і сіл топоніміку та символіку тоталітарного комуністичного минулого. Повернення історичних назв, усунення елементів пропаганди із громадського простору та збереження цінних з мистецької точки зору пам’яток тоталітаризму у музеях є демократичним способом подолання наслідків тоталітарного минулого і водночас щепленням проти його відтворення.

Перехідними положеннями закону передбачена поетапна реалізація, що надає громадам можливість обговорити і ухвалити рішення про нове найменування. Аналогічний механізм передбачений і для пам’ятників та пам’ятних знаків.

21 травня 2016 року збігли всі терміни, за якими відповідальні органи мали виконати закон. Саботаж, викликаний передусім політичною кон’юнктурою, залишає в публічному просторі демократичної країни тоталітарну пропаганду та ставить під загрозу збереження тієї частини пам’ятників, що мають бути музеєфіковані.

Яскравим прикладом є заява однієї з організацій щодо знесення пам’ятника Щорсу в м. Києві роботи знаних майстрів Михайла Лисенка, Василя Бородая, Миколи Суходолова разом із архітекторами Олександром Власовим і Олексієм Заваровим.

Зволікання міської влади Києва із виконанням вимог закону через небажання вступати у конфлікт з частиною виборців може мати сумні наслідки у вигляді цілковитої руйнації пам’ятника.

Водночас, найкращим рішенням мали би бути демонтаж і перевезення таких об’єктів у спеціально відведений майданчик для подальшого зберігання та переосмислення з метою уникнення подібних рецидивів у майбутньому.

Невиконання закону, пасивна підтримка обурених громадян, які самостійно “виконують” закон, нівелює дух закону і спотворює прагнення відновити і переосмислити історичну пам’ять.

Реанімаційний пакет реформ вимагає від відповідальних органів виконати вимоги закону і завершити процес декомунізації в цивілізований демократичний спосіб. Окрім того, вжити невідкладних заходів для запобігання знищенню пам’яток культури, а також уникнення суспільного протистояння.

ВГОРУ